CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Karabük Safranbolu’daki doğal sit alanlarının yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu açıkladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının derecesini düşürerek imar planı hazırladığını belirten Torun, “Plan hayata geçerse doğal alanlar ranta açılacak. İstanbul’a ihaneti yıllar sonra itiraf edenleri uyarıyoruz: Safranbolu’ya ihanet etmeyin. Dünya mirası ilçemizden rant elinizi çekin” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Turizm şehrimiz Safranbolu, ne yazık ki iktidarın yapılaşma tehdidi ile karşı karşıyadır. İlçemizdeki doğal sit alanlarını imara açma girişimi son olarak 2010 yılında tepkiler üzerine iptal edilmişti. Ancak yaşanan süreçten ders almayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, aynı bölgelerin doğal sit alanı statülerini düşürerek, yeni imar planı hazırladı. Bakanlık, plana gelen itirazlara şu ana kadar kayıtsız kaldı” dedi.

İmar planı kapsamında; tarihi Gümüş Tümülüs’ün etrafının ‘rekreasyon’ alanı olarak ilan edildiğini söyleyen Torun, “Bazı bölgeler, ‘ticari alan’ bazı bölgeler ise ‘konut alanı’ olarak belirleniyor. Özellikle ticari alan ilan edilen yerlerde alışveriş merkezlerinin yapılmasına dahi imkân tanınıyor” ifadelerini kaydetti. Torun’un açıklaması şöyle:

DOĞAL ALANLAR RANTA AÇILACAK

İmar planının hayata geçmesi halinde, 1994’te UNESCO Dünya Miras Alanı ilan edilen Safranbolu’muzun doğal alanları açıkça ranta açılacaktır. Gözümüz gibi korumamız gereken doğal alanları yapılaşmaya açmak, hem Safranbolu’ya hem de çocuklarımızın geleceğine kötülük yapmaktır.

İHANET ETMEYİN, VAZGEÇİN

İstanbul’a ihaneti yıllar sonra itiraf edenleri uyarıyoruz: Safranbolu’ya ihanet etmeyin. Safranbolu’nun doğasına, tarihine ve turizmine bir hançer gibi saplanacak bu imar planından vazgeçin. Dünya mirası ilçemizden rant elinizi çekin. Vicdan sahibi bürokratlara da sesleniyoruz: İktidarın yeni bir ihanetine ortak olmayın. Bir doğal alan gördüğünde inşaat hayali kuran bu iktidardan artık bu ülkeye fayda yoktur. Vatandaşlarımıza sözümüzdür: İlk seçimlerde iktidar olacağız ve Safranbolu’muzu da gözünü rant bürüyen bu iktidardan kurtaracağız.”

Kaynak: Gazete Duvar