İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan hakkındaki davanın ilk duruşması salı günü görülecek. Duruşma öncesinde bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü, Türkdoğan’a yöneltilen tüm suçlamaların derhal düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Türkdoğan, İHD’nin insan hakları çalışmalarıyla bağlantılı açıklamaları nedeniyle “terör örgütü üyeliği,” “kamu görevlisine hakaret” ve “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni aşağılamak” gibi suçlamalarla karşı karşıya.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Araştırma Direktörü Yardımcısı Julia Hall konu hakkındaki açıklamasında, “Öztürk Türkdoğan’ın yargılanması tek bir insan hakları savunucusuna yönelik değil, Türkiye’de insan haklarını savunan herkese yönelik açık bir saldırıdır. Yargı yetkilileri, Türkiye’nin en köklü insan hakları örgütünün eş başkanına bu mesnetsiz suçlamaları yönelterek Türkiye’nin kuşatılmış insan hakları topluluğu arasında yoğun bir korku iklimi yaratmayı amaçlayan caydırıcı bir mesaj iletmektedir” dedi.

İHD’nin kayıtlarına göre, Türkiye’nin dört bir yanında kurumun üyeleri ve seçilmiş temsilcileri hakkında 200’ün üzerinde soruşturma ve kovuşturma devam ediyor.

“Buradaki esas hakaret, insan hakları savunucularının ve İnsan Hakları Derneği’nin suçlu gibi gösterilmesidir. Yetkililerin Öztürk Türkdoğan’a ve Türkiye’nin sivil toplum hareketine yönelik amansız saldırıları artık son bulmalıdır” diyen Julia Hall sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye, Öztürk Türkdoğan’a yöneltilen tüm suçlamaları derhal düşürmeli ve uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülükleri gereğince sivil toplum için elverişli ve korumacı bir ortam yaratmalıdır.”