Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı 11’inci gününde devam ederken, Türkiye’den Ukrayna’ya çalışmaya giden inşaat işçileri ise bu ülkede mahsur kaldı.

Ukrayna’daki işçilerden Abdullah Beder ve Ferit Koçer, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Ukrayna’nın Herson şehrinde bulunduklarını belirten Beder, zor durumda olduklarını ifade etti. Beder, “Şu an bulunduğumuz evde 5 kişiyiz. Çalıştığımız firma bize bir ev kiraladı. 11 arkadaşımız da bizden yaklaşık olarak 50 km uzaktadırlar ve onlar daha zor durumdalar” dedi.

YETKİLİLERE SESLENDİLER: TAHLİYE EDİLMEYİ BEKLİYORUZ 

Bulundukları şehirde can güvenliklerinin olmadığını ifade eden Beder, akşam patlama sesleri olduğunu ve çok korktuklarını söyledi.

Yetkililere seslenen Beder, şöyle konuştu:

“Yetkililere sesleniyoruz; buradan tahliyemiz bir an önce yapılsın. Burada 5 kişi olmamıza rağmen hastalıklar oluşmaya başladı. Su temiz değil, bizler çarşıya çıkamıyoruz. Akşam saat 5’ten sonra elektrikleri kapatmak zorunda kalıyoruz. Perdelerimiz kapalı oluyor. ‘Çarşıya çıkmayın’ diyorlar, gıda çok az, ellimizdeki erzakımız da bitme noktasında.”

‘UZAKTAKİ ARKADAŞLARIMIZ RUS ASKERLERİ TARAFINDAN TEHDİT EDİLİYOR’ İDDİASI

“Bizden uzak olan arkadaşlarımız, Rus askerleri tarafından tehdit ediliyorlar. Rus askerleri arkadaşlarımızın göğsüne silah dayayıp, ‘Siz kimsiniz, neden buradasınız’ diyorlar. Biz buradan yardım talep ediyoruz, yetkilerin bizleri tahliye etmesini bekliyoruz.”

‘BURADA RESMEN ESİR DÜŞTÜK, KİMSE GELİP BİZİ ALMIYOR’

Sağlık açısından sorunlar yaşamaya başladıklarını ifade eden işçilerden Ferit Koçer de, “Yaklaşık bir haftadır buradayız, burada rahatsızlandık ama kullanacak bir ilacımız yok. Biz burada resmen esir düştük. Doğru dürüst yiyeceğimiz yok, durumumuz hiç iyi değil. Bize yardım gelmiyor, biz de dışarı çıkamıyoruz. Ülkemize dönmek istiyoruz, ancak kimse gelip bizi almıyor. Konsoloslukla devamlı irtibat halindeyiz ama bir şey olduğu yok. Dayanacak gücümüz kalmadı. Diğer arkadaşlarımız bizden daha kötü durumda. Bizden uzakta olan 11 kişi var, sadece iki ekmek alabilmişler. Zaten savaş durumu var. Gıdaya ulaşamıyorlar, yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.