Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekatı birinci haftasını geride bırakırken, Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov Türkiye'den gelen Bayraktar TB2 tipi yeni SİHA'ların Ukrayna'ya ulaştığını söyledi.

Facebook hesabı üzerinden bir açıklama yapan Reznikov, "Yeni Bayraktarlar çoktan geldi ve savaşa katılmaya hazır. Daha fazla Javelin ve Stinger füzeleri de gelecek" ifadelerini kullandı.

Reznikov, kaç adet yeni SİHA'nın teslim alındığına ilişkin bir bilgi paylaşmadı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, çatışmaların başından bu yana birden fazla kez Bayraktar SİHA'ların Rus askeri konvoylarına yönelik düzenlediği saldırılara ilişkin görüntüler paylaşmıştı.

İLK KEZ DONBAS'TA KULLANILMIŞTI

Ukrayna ordusu Ekim 2021'de Bayraktar SİHA'larını ilk kez Donbas bölgesinde kullanmıştı.

Ukrayna elindeki SİHA sayısını resmi olarak açıklamasa da, Ukraynalı yetkililer geçtiğimiz aylarda yaptığı Azerbaycan basınına yaptığı açıklamalarda envanterde şu anda 12 adet Bayraktar TB2 SİHA bulunduğunu ve 24 adet daha almayı planladıklarını bildirmişti.

Ukrayna ordusunun Bayraktar SİHA'ları Donbas'taki cephe hattında kullanması o dönem Kremlin'in tepkisini çekmiş, Kremlin Sözcüsü Peskov konuyla ilgili olarak, "Türkiye ile gerçekten iyi ilişkilerimiz var ancak mevcut durumda, Ukrayna ordusuna bu tür silahların sağlanmasının, temas hattında, durumu potansiyel olarak istikrarsızlaştırabileceğinden endişe duyuyoruz" demişti.