BBC’nin Ukrayna’daki muhabiri Joel Gunter, Mariupol şehrinden gelen haberlere göre Rusya’nın ateşkese uymadığını ve şehrin saldırı altında olduğunu aktardı.

Mariupol Belediye Başkan Yardımcısı Serhiy Orlov, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Rusya bizi bombalamaya ve silah kullanmaya devam ediyor, bu delilik” dedi.

Orlov, “Mariupol’da bir ateşkes yok, vatandaşlarımız kaçmaya hazır ancak saldırıdan ötürü bunu gerçekleştiremiyor” ifadesini kullandı.

Mariupol şehir konseyi, Telegram hesabından yaptığı açıklamada insani koridorun sona erdiği Zaporizhzhia bölgesinde çatışmaların devam ettiğini aktardı.

Ukrayna yetkililerinin Rusya ile geçici ateşkes konusunda müzakerelerine devam ettiği belirtildi.

ZARA'NIN SAHİBİ İSPANYOL MODA DEVİ INDİTEX RUSYA'DAKİ SATIŞLARINI ASKIYA ALDI

Zara, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Pull&Bear, Stradivarius gibi markaları bünyesinde barındıran İspanyol moda devi Inditex de Rusya'dan çekilen şirketler arasına katıldı.

Bir açıklama yayımlayan şirket, ülkedeki 502 mağazasında ve onlineda satışlarına ara verdiğini duyurdu.

Rusya, şirketin toplam gelirinin yüzde 8,5'ini oluşturuyor.

KREMLİN: BATI EŞKIYA GİBİ DAVRANIYOR

Kremlin, Batı’nın bir eşkıya gibi davrandığını belirterek Rusya’nın dışlanmak için fazla büyük bir ülke olduğunu aktardı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, dünyanın ABD’den ve Avrupa’dan daha büyük olduğunu vurguladı.

Peskov, tam olarak nasıl olduğunu aktarmasa da Rusya’nın yaptırımlara yanıt vereceğini dile getirdi.

Peskov aynı zamanda ABD’nin Rusya’nın enerji ihracatına yaptırım getirmesi halinde Rusya’nın ‘enerji piyasalarını sarsacağını’ öne sürdü.

Kaynak: BBC Türkçe