ABD'li bir aktivist Güney Afrika'da cinsel saldırıları önlemeye yönelik bir kampanyaya katıldığı sırada cinsel saldırıya uğradı ve o tüm ayrıntıları Instagram'da paylaştı.

Amber Amour, 27 yaşında New York'lu bir aktivist. #StopRapeEducate hashtagi ile sosyal medyada başlayıp büyük bir derneğe dönüşen kampanyanın neferleri arasında.

Cinsel saldırılara karşı kadınları ve eğitimi destekleyen bu dayanışma platformunun Güney Afrika ayağını düzenlemek üzere Cape Town'a giden Amour, burada hayatının en kötü olayını yaşadı.

Yaklaşık bir ay önce yaşanan olayda genç kadın, yıllardır mücadele ettiği saldırganların kurbanı oldu.

Amour, polise ya da hastaneye gitmeden önce olayı Instagram'dan tüm detaylarıyla paylaştı.

Amour olayı şöyle aktardı: "Sadece bir kaç dakika önceydi, bazen böyle şeyler çok hızlı oluyor ve tüm detayları hatırlamak zor. 2 gündür hastaydım ve bugün ilk defa dışarı çıktım. Daha önceden kaldığım Hostel'e gidip oradaki arkadaşım Nick'e bir not bırakmak istedim.

“ Bu sırada Shakir adında benimle olmak isteyen bir çocuk vardı. Onu bir kerecik öpmüştüm. Sarhoştu ve ona bunun kötü bir zamanlama olduğunu söyledim. Zaten görüştüğüm başka biri vardı. Dışarı çıkmadan önce üst katta olan Clyde adında bir arkadaşıma merhaba demek istedim.

“ Shakir beni takip etti ve duş alacağını söyleyerek beni yanına davet etti. Kabul ettim çünkü benim o sırada kalmakta olduğum Hostel'de sıcak su yoktu. 2 gündür hastaydım ve sıcak bir duş almak istedim. Daha banyoya girer girmez beni dizlerimin üstüne çöktürdü. Ona "Dur" dedim. Fakat o şiddete başvurdu. Beni ayağa kaldırdı ve ilişkiye girdi. Ona durmasını söyledim ve ağlamaya başladım ama o durmadı ve o sırada bayıldım.

“Bir süre sonra uyandığımda kapıdan çıktığını gördüm. Ayıldığımda yarıda bıraktığı işi bitirmek üzere geri döndü. Bütün bu iğrenme, utanma ve acı duygularını bir arada yaşıyorum. Bütün DNA kanıtları duşun içinde kaybolmuş olabilir..."

Amour'un yaşadıklarından hemen sonra bpaylaşmasının ardından kendisine büyük bir destek geldi.

Bunun ardından Amour olayla ilgili paylaşımlara devam etti. Hastaneye giderken önceki akşam hazırladığı bazı destek kartlarını paylaştı ve polislerle olan diyaloğunu anlattı.

Hastaneye giden ve kontrolden geçen Amour Rape Kit adı verilen ve cinsel saldırı sonrasında bulgu ve delilleri toplamaya yarayan zührevi kontrol kabininin içinden bir fotoğraf paylaşarak şunları yazdı;

"Şu an manzaram bu. Desteğiniz ve sevginiz için hepinize teşekkürler. Sizin mesajlarınız beni ayağa kalkmaya ve harekete geçmeye itti. Beni ya da diğer madurları suçlayabilirsiniz, ben dürüst oldum. Detayları saklayabilirdim ama hayır, gerçeği bilmeniz gerekiyor.

Bir insan ne yaparsa yapsın bu cinsel saldırıya bahane olamaz. Onu öpmem, sarhoş olması ya da onunla duşa girmem buna gerekçe olamaz. Ben ona bana şiddet uygulayabilirsin, beni kanatabilirsin, demedim. Neden onunla duşa girdiğim için beni suçlayabilirsiniz ama ben bunun sebebini yazdım.

Güney Afrika Polisi ve ABD elçiliği çok destek oldular ve onu bu hafta içerisinde yakalayacaklar. Herkese sevgi ve desteği için teşekkür ederim."

6 hafta sonra yakalanan Shakir tutuklandı ancak 75 dolar karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere 29 Mart'taki davayı beklemek üzere serbest bırakıldı. Amour 3 gün önce aşağıdaki iletiyi paylaşarak yaşadığı saldırıyı hatırlattı ve "Çıplak bile olsam, bunu istemiyorumdur, benim vücudum benimdir" mesajını paylaştı olay tekrar sosyal medyanın gündemine oturdu.