UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe ve Beşiktaş'a şike nedeniyle verdiği cezaların ardından iki kulüp CAS'a başvurmuştu. CAS'ın kararının da Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın aleyhine çıkmasının ardından UEFA'nın tavrı merak ediliyordu.

TurkFutbol.Com sitesinden Osman Altunterim'in haberine göre UEFA, Fenerbahçe ve Beşiktaş hakkında beklenen resmi yazıyı TFF'ye salı günü gönderdi. Daha önce Fenerbahçe ve Beşiktaş'a şike davasında ceza vermeyen TFF'nin, UEFA'nın verdiği cezaların ardından yeni bir içtihat oluşması nedeniyle kararlarını revize etmesi konusunda talepte bulunması bekleniyordu ve beklenen gerçekleşti.

UEFA'nın TFF'ye gönderdiği resmi yazıda özellikle Fenerbahçe'nin durumu hakkında çok ağır taleplerin yer aldığı öğrenildi.

UEFA TFF'den, Fenerbahçe'nin UEFA Disiplin Kurulu'nda ceza almasına neden olan 4 maç hakkında yeniden yargılama yapmasını talep etti. Fenerbahçe'nin cezasının içeriği hakkında da "İkinci lige düşürülmeli" cümlesinin gönderilen yazıda yer bulduğu öğrenildi.

Fenerbahçe hakkında "küme düşürme" talep eden UEFA, Beşiktaş hakkında da 25 Mayıs'ta Londra'da yapılan kongresinde aldığı kararlara atıfta bulunarak "Sıfır tolerans" ilkesine vurgu yaptı.

UEFA'nın, TFF'den Fenerbahçe ve Beşiktaş hakkında yeniden yargılama için talepte bulunmasının yanı sıra bu talebinin karşılık görmemesi halinde ağır yaptırımlara gitme ihtimali bulunuyor.

Öte yandan TFF'nin bu talebi karşılıksız bırakmasının halinde FIFA'nın da devreye girebileceği ve A Milli Takım dahil tüm kulüplere uluslararası müsabakalardan men cezaları verme riski bulunuyor.