Balıkesir Edremit'teki bir kitap fuarındaki konuşmalarından dolayı aralarında CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın da olduğu CHP'li üç isme soruşturma başlatıldı.

Soruşturmanın ardından konuşan Başarır, ''Süleyman Soylu'nun yargılanmasını istemek suçsa evet suç işliyorum'' dedi.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde düzenlenen kitap fuarında CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, eski CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ve eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Akbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, eski CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ile eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Akbaş'a bu kitap fuarındaki konuşmalarının ardından "Cumhurbaşkanına hakaret", "Halkı kin ve düşmanlığa teşvik ve aşağılama" suçlamalarıyla Edremit Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturma başlatıldı.

"SÜLEYMAN SOYLU YARGILANMALIDIR"

Gerçek Gündem'in haberine göre, CHP'li Ali Mahir Başarır, Halk TV canlı yayınına katılarak soruşturma ile ilgili şunları söyledi:

''Alıştık. Umurumda bile değil. Milletvekilleri, bakanları yargılanacak Süleyman Soylu özel yargılanacak dedim. Ne zamandan beri yargılanması gereken kişiyi söylemek suç oluyor.

Süleyman Soylu özel yargılanacak dedim. Evet, zamanı gelince özel yargılanacak. Bu sözümden bir milim geri dönmem. Soruşturma sebebi budur.

Bir konuşma yaptım Erdoğan ile ilgili de çok şey söylemişimdir ama suç olacak bir şey söylemedim ki. Onunla beşli çetelerler olan ilişkileri konuştum. Hukuksuzları anlattım. Süleyman Soylu'nun durumunu anlattım. Telefonumu hukuksuzca dinlediğini söyledim. Bakanlar yargılanacaksa Süleyman Soylu özel yargılanmalıdır dedim.

Benim hakkımda dava açacağım diyen cumhurbaşkanı bakanlar beni tehdit mi ediyor. Benim temennim budur: Süleyman Soylu yargılanmalıdır. Bu suçsa ben suç işliyor.''