İstanbul Adliyesi önünde adalet taleplerini haykıran tutuklu yakınları, darp edilerek gözaltına alındı.

Hasta ve infazı yakılan tutukluların yakınları, Adalet Nöbeti eyleminin 16’ncı haftasında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya geldi. Bu haftaki eyleme, Ümraniye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde ağır hasta tutuklu olan Selim Çiftçi’nin ablası Cemile Çiftçi, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi’nde tek kişilik bir hücrede tutulan Erdal Özel'in ablası Kumri Akgül katıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve partililer ile Barış Anneleri İnisiyatifi de eyleme destek verdi. 

Açıklama yapmak isteyen tutuklu yakınları, Kağıthane Kaymakamlığının 1 aylık eylem ve etkinlik yasağını gerekçesiyle polislerce engellendi. Duruma tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, her gün adliyede açıklamalar yapılmasına rağmen tutuklu yakınlarının engellenmesine tepki gösterdi. Bunun üzerine yürüyüşe geçen tutuklu yakınları, polislerce engellendi. 

DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDILAR

Tutuklu yakınları, cezaevlerinde yakınlarının ve çocuklarının ölüme mahkum edildiğini ve adalet aradıklarını söyledi. Tutuklu yakınlarına saldıran polis, Kumri Akgül ve Cemile Çiftçi, Barış Annesi Zeynep Calıhan ve ismi öğrenilemeyen bir kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Gözaltı sırasında tutuklu yakınları,  “Bijî berxwedana zindanan” sloganını attı.

‘FAŞİZAN UYGULAMA’

Gözaltılara tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, “Hak hukuk tanımayan, demokratik işleyiş tanımayan, bu keyfi faşizan uygulama kendini devreye soktu. Burada her türlü açıklama yapılabilirken, anneler ‘cezaevlerinde tutuklular ölmesin, adalet sağlansın’ talepleri nedeniyle gözaltına alınıyorlar. Kaymakam hangi gerekçeyle yasaklıyor? Kaymakam hukuka aykırı karar verebilir mi? Keyfi karar verebilir mi? 4 annenin burada açıklama yapması hangi kamu güvenliği, sorunu yaratabilir? Burada diğer açıklamalar aynı sorunları yaratmıyorken, annelerin açıklaması nasıl böyle bir sorun yaratıyor?” diye sordu. 

‘ÜZERİNİ ÖRTEMEYECEKSİNİZ’

İktidarın kamuoyunun cezaevlerinde yaşananların bilinmesini istemediğini belirten Gülüm, “Cezaevlerinde işledikleri suçları çok iyi biliyorlar. Cezaevlerinde insanlara nasıl işkence ettiklerini, cezaevlerindeki insanları intihara sürüklediklerini, önlerine jilet atıp ‘kendini öldür’ dediklerini hepsi çok yakından biliyor. Hasta mahpusları tedavilerini yaptırmayarak, nasıl ölüme sürüklediklerini hepsi yakından biliyor. Kanser hastası tedavisi yapılmıyor. Çok ciddi kalp, şeker hastalıkları olanlar tedavileri yapılmıyor. Bu memleketten iki eli olmayan insanlar tutuklanıyor. Boyundan, belinden aşağısı felç olanlar cezaevlerinde. Annelerimiz gözaltına alındı. Ama şunu bilsinler, anneleri gözaltına almakla adaletsizliğinizin, cezaevlerinde katliam uyguladığınızın üzerini örtemeyeceksiniz” dedi. 

‘SESSİZ KALMAYIN’

Gülüm, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna sesiz kalmayın diyoruz. Bugün cezaevinde bir şey yaşanıyorsa, bu hepimize yöneliktir. Bu ülkede cezaevleri, toplumu susturmanın bir aracı haline geldi. Bize, ‘Sesinizi çıkartırsanız gideceğiniz yer cezaevidir ve cezaevinden sağ çıkıp çıkmayacağınızın garantisi yoktur’ diyorlar. Bunun için cezaevlerine bu kadar saldırıyorlar. Bunun için sesimizi kesmeye çalışıyorlar. Toplumsal muhalefeti susturmanın bir aracı haline gelmişiz. Gözaltına alınan anneleri serbest bırakın." 

Kaynak: MA