Türkiye’nin hava ve savunma sistemi tercihinde Çin firmasıyla anlaşması, ABD’yi rahatsız etti.

Türkiye, Rus, ABD ve Avrupalı firmaları kenara koyarak, China Precision Machinery Import and Export Corp. (CPMIEC) şirketiyle FD-2000 füze savunma sisteminin alınması için anlaşmaya vardı.

ABD, İran, Kuzey Kore ve Suriye ile ‘Silahsızlanma Yasası’nı ihlal ederek ticaret yapan CPMIEC’i yaptırım listesine koymuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan hafta sonunda yapılan açıklamada, “Türkiye hükümetiyle, ABD’nin yaptırım listesinde olan bir firmadan, NATO sistemleriyle uyumlu olmayan bir sistemin alınmasına yönelik anlaşma nedeniyle duyduğumuz rahatsızlığı paylaştık” dedi.

Yetkili, Türkiye ile füze savunma sistemi konusundaki görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Reuters’ın haberine göe, ABD’li Raytheon şirketiyle anlaşmasını beklenen Türkiye’nin kararı, bazı Batılı analistleri şaşırttı. Türkiye’nin Raytheon’a alternatif olarak, Fransız/İtalyan ortaklığı Eurosam SAMP/T ile anlaşmasının beklendiği ifade edildi.

Suriye’den gelebilecek bir füze saldırısına yönelik NATO’dan yardım isteyen Türkiye, Güneydoğu’da Patriot bataryaları bulunduruyor. ABD, Almanya ve Hollanda’nın gönderdiği toplam altı Patriot bataryası, 400 asker tarafından kontrol ediliyor. (NTV)