İsrail'in Gazze'ye saldırısı sonrasi hedef haline gelen Türkiyeli Yahudiler tepki gösterdi.

Şair Roni Margulies, Yahudiler ile İsrail arasında kurulan paralelliğin yanlış olduğunu ifade etti.

Margulies, İsrail'i kınamaları yönündeki baskıya ilişkin, "Yahudi cemaati yaklaşık 20 bin kişi ve içinde İsrail'i destekleyen, benim gibi adeta düşman olan, hiçbir görüşü olmayan vardır. Hangi Yahudi ses çıkaracak? Ben mi çıkaracağım, Hahambaşı mı çıkaracak, İsrail'i destekleyen Yahudi mi çıkaracak?" dedi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı Yahudilere yönelik ırkçılığa varan tepkilere neden oldu. Türkiye'de çeşitli protestoların yanı sıra Türkiyeli Yahudileri de hedef alan boykot kampanyaları düzenlendi.

Yahudilere yönelik en hafif baskı ise ses çıkarmaları ve İsrail'i kınamaları yönündeki baskıydı. Geçtiğimiz hafta Türkiyeli Yahudilerden bazıları, "Şiddete de ırkçılığa da hayır!" başlıklı bir bildiri yayımladı.

Bildirinin imzacılarından şair Roni Margulies, CNN Türk'e konuştu

Margulies, "İsrail ne zaman bir yere saldırsa, Türkiye'de Yahudi cemaati niye sessiz, Yahudiler neden bir şey demiyor, niye kınamıyor?' diye bir ses yükselir. Bunu ben tümüyle yanlış buluyorum. Yanlış bir beklenti. Birkaç hafta önce bir haber çıktı, IŞİD üyelerinin yüzde 10'u Türkmüş. Şimdi buna bakıp, 'Türkler bir şey yapsın, kınasın, sorumluluk üstlensin' demek yanlış. Arkadaşlarıma hep söylerim, Pakistan, Suudi Arabistan devleti bir şey yaptığında 'Müslümanlar hesap versin' diye bir şey olmadığına göre, İsrail devleti bir şey yaptığında da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Yahudilerin bir şey yapma yükümlülüğü de yok" diye konuştu.

Yahudi cemaatinden böyle bir beklentinin yanlış olduğuna vurgu yapan Margulies, "Yahudi olduğumuz için değil, insan olduğumuz için İsrail'in Filistin'de yaptıklarını eleştirmek isteriz. Yahudi cemaati yaklaşık 20 bin kişi. Türkiye'de ya da dünyada bu kadar kişiyi bir araya getirince ortak bir görüş olabilir mi? Üstelik bu 20 bin kişi, Ortadoğu gibi karmaşık bir olay yumağının hakkında nasıl tek bir görüş üretebilir?" dedi.

Roni Margulies bu beklentiye yol açan çarpıklığın ise Yahudiler ile İsrail'in bir ve aynı tutulması olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Çarpıklık şu, Türkiye'de Yahudi ile İsrail bir ve aynı olarak düşünülüyor. Mesela ben şiir yazarım. 'Niye ana dilinde yazmıyorsun diye soranlar' olmuştur? Hangi ana dil? Kötü niyetli falan değil, ana dili İbranice falan diye düşünüyor. Halbu ki Türkiyeli Yahudiler İbranice falan bilmez. Hahamlar biliyordur da... Dini nedenden bir Türk, Müslüman olduğu için Arapça biliyor mu? Yahudi-İsrail paralelliği tümüyle yanlış. Türkiyeli Yahudilerin ezici çoğunluğu İsrail'e hayatında gitmemiştir. Belki bir gönül bağı vardır. Belki bir bu memlekette başımıza bir şey gelirse, çünkü tarihte çok gelmiş, kaçacak bir yer olsun, orası da dursun diye düşünenler vardır. Ama bundan ibarettir. Türkiye vatandaşının İsrail ile ilişkisi yoktur, olamaz. "