Şimon Peres “terörü finanse ettikleri için" Katar ve Türkiye’ye sert ekonomik yaptırımların uygulanmasını istedi.

İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "terörü finanse ettikleri" iddiası ile Katar ve Türkiye'nin cezalandırılmasını istedi.

Şimon Peres, Terörle Mücadele Enstitüsü'nce Herzliya'da düzenlenen 14. Uluslararası Konferans'ın açılışında yaptığı konuşmada uluslararası toplumun terör ile mücadelesine İsrail'i de dahil etmesi gerektiğini söyledi.

Jerusalem Post sitesine göre, "Terör, Arap dünyasını parçalıyor" uyarısında bulunan Peres konuşmasında "Terörü finanse ettikleri için Katar ve Türkiye'ye sert ekonomik yaptırımların uygulanmasına" güçlü bir destek verdi.

Peres, konuşması sırasında ayrıca teröre ve Hamas'a karşı sesini yükselttiği için Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas'ı övdü.

Katarlı muhalif grup “Kurtuluş İçin Gençlik Hareketi” lideri Khalid el Haill’in youtube’da yayınladığı videosunda Katar’ın IŞİD’i desteklediğine dair bazı belgeler açıklamıştı.

Videoda grubun sözcüsü Khalid el Haill IŞİD’i kastederek ev sahipliği yapması ve gereken teçhizatın sağlanması için Türkiye’ye Katar tarafından 1 milyon 375 bin dolar ödeme yapıldığını iddia etmişti.