Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Türkiye'nin Suriye'de SDG'ye yardım eden ABD vatandaşlarını tehlikeye atacak hamlelerden kaçınması gerektiğini söyledi. 

Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby, "Türkiye sınırında da, ülkenin içinde de terör saldırılarına uğramaya devam ediyor. Kendilerini ve vatandaşlarını saldırılara karşı koruma hakları var" dedi. 

Kirby bunu takiben, "Tansiyonun düşmesini istediğimizi de söyledik. Potansiyel olarak daha fazla sivil can kaybına sebep olacak ve Suriye'deki IŞİD'e karşı partnerlerimizle çalışma çabalarımızı kötü etkileyecek adımlardan kaçınılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. Kirby, IŞİD'in Irak ve Suriye'de ciddi bir tehdit olmaya devam ettiğini söyledi. 

T24'te yer alan haberine göre bir gazetecinin, "Bu, Erdoğan'ın Suriye'ye girmesine yeşil ışık yaktığınız anlamına mı geliyor?" sorusuna yanıt olarak Kirby, "Kendilerini savunma hakları var, ama Suriye'nin içinde daha çok masum hayatın kaybedilmesine sebep olacak ve askerlerimizin IŞİD'le mücadelesi konusunda dikkat dağıtacak hamleler istemiyoruz" dedi.

Kirby, "Suriye'nin içinde Türkiye veya başkasının Amerikalıların hayatını tehlikeye attığı hamleler yaptığını görmek istemiyoruz. Çünkü sahada SDG'ye yardım eden Amerikalılar var" diye konuştu. 

13 Kasım'da İstiklal Caddesi'ne yapılan bombalı saldırıyla ilgili de konuşan Kirby, "Bildiğim kadarıyla soruşturma için bir yardım sağlamadık. Şu anda saldırıdan kimin sorumlu olduğunu söyleyecek konumda değiliz. Şiddeti o zaman da kınadık, bugün de kınıyoruz" dedi.