İstanbul Ekonomi Araştırma şirketin hazırladığı Türkiye Raporu, 6 - 9 Mart tarihlerinde 26 kentte 2 bin kişiyle telefonda görüşülerek hazırladığı anketin sonucu açıklandı.


     
Araştırmaya göre kararsızlar dağıtılmadan AKP yüzde 28,5, CHP yüzde 22,4, HDP yüzde 8,8, İYİ Parti yüzde 7,8, MHP ise yüzde 4,5. Kararsızların oranı yüzde 13,5 olurken, oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı yüzde 6,4.


     
Kararsızlar orantılı şekilde dağıtılınca AKP yüzde 35,4'e, CHP yüzde 27,4'e, İYİ Parti ve HDP ise sırasıyla yüzde 10,3 ve yüzde 10,2'ye çıkıyor.

Kılıçdaroğlu, Ahmet Necdet Sezer ile görüştü Kılıçdaroğlu, Ahmet Necdet Sezer ile görüştü


     
Partilerin Kasım 2019'dan bugüne oy değişime bakıldığında, AKP, CHP ve HDP'nin oylarını artırdığı görülürken, İYİ Parti ve MHP'de düşüş var.     
Cumhur İttfakı'nın oyu yüzde 33 olurken, Millet İttifakı'nda ise yüzde 31,1. HDP'nin de dahil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı'nın oyu ise yüzde 9,8. Muharrem İnce'nin Memleket Partisi'nin oyu ise yüzde 4,4 olarak ölçüldü.


     
Kararsızlar dağıtılmadan CHP lideri Kemal Kılıçdardoğlu'nun oyu yüzde 40,8, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oyu ise yüzde 39,8 olarak kayda geçti.

Kararsızlar dağıtıldığında ise Kılıçdaroğlu'nun oyu yüzde 54,5, Erdoğan'ınki ise yüzde 45,5 ölçüldü

Kararsızlar dağıtılmadan, eğer Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın Kılıçdaroğlu'nun yardımcılığını yaparsa oyun yüzde 2 arttığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'en beğenilen siyasetçi' olurken, Kılıçdaroğlu ikinci, İnce ise üçüncü oldu. HDP'nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş altıncı, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'yla sekizinciliği paylaştı.

2018'de HDP'ye oy verenlerin yüzde 86,3'ü, 14 Mayıs'taki seçimde Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek. İYİ Partililerde ise bu oran yüzde 64,8.

Kaynak: Kısa Dalga