Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Talebimiz, bir tane taşeron dışarıda kalmadan hepsini devletin çatısı altına alın, bir tane EYT'li dışarıda kalmadan bu yasayı çıkarın" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, tüm taşeron işçilere kadro verilmesini ve emeklilikte yaşa takılanların (EYT) tamamının yasa kapsamına alınmasını istediklerini söyledi.

Atalay, TARIM-İŞ Sendikasının 21. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu:

“Talebimi burada siyasilere, Meclis’e bir daha yineliyorum. İktidarı, muhalefeti, bir grup toplantısında çıkıp desinler ki ‘İşçiyi örgütlendi diye kapının önüne koymayın, işçilere mobbing uygulamayın” diyen Atalay, “Hepiniz işyerlerinde örgütlenin. Türk-İş’e falan değil işçi kimi istiyorsa ona gitsin, yeter ki örgütlensin”.

‘OCAK AYINDA ALDIĞIMIZ MAAŞI ARALIK AYINDA DA VERİN’

Örgütlenmenin olduğu işyerlerinde, iş kazalarındaki düşüşe dikkati çeken Atalay, 'merhametsiz işverenler' ile mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.

Çalışma hayatındaki güncel sorunlara değinen Atalay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şimdi ne var Türkiye’nin gündeminde? Vergiyi konuşuyoruz. Diyoruz ki ‘Ocak ayında aldığımız maaşı aralık ayında da verin.’

Vergiyle ilgili geçen hafta bir girişim yaptık. 3-5 senedir konuşuyoruz. Ülkenin gündeminde tutmaya devam ederiz ta ki çözülene kadar.

Neyi konuşuyoruz? 2018’de 700 bine yakın taşeron işçi kadroya geçti,

KİT’ler kaldı. 70 bin kişi var, bunları kadroya geçirin.

‘HİÇBİR EYT'Lİ VE TAŞERON DIŞARIDA KALMASIN’

Şimdi bunlara ‘tamam’ diyorlar ama bir o kadar daha adam aldılar. Haydi KİT’leri bir ay sonra kadroya geçirdiniz, onun dışında kiralık araçlar, ambulanslar var, aklınıza ne geliyorsa hepsi var. Bunlar kalacak. Yine bunları konuşmaya devam edeceğiz.

Talebimiz, bir tane taşeron dışarıda kalmadan hepsini devletin çatısı altına alın. EYT ile ilgili bir tane EYT’li dışarıda kalmadan bu yasayı çıkarın. Geçici işçilerle ilgili sorunun zannediyorum önümüzdeki günlerde büyük bölümünü çözeriz. Bir tane geçici işçi dışarıda kalmasın.”

İşçilerin sorunlarının çözümü için takipçi olacaklarını vurgulayan Atalay, bankaların maaş promosyonlarının güncellenmesi gerektiğini ifade etti. 

Kaynak: Gazete Duvar