Beştepe'de esnaf ve sanatkarlarla düzenlenen programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm sektöründe döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yıllık yüzde 9'a varan faiz oranıyla uzun vadeli finansman imkanı sağlanacağını duyurdu.

Erdoğan'ın açıklamasını değerlendiren Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu, yeni modelin borçlanmayı artıracağını söyledi.

‘TURİST OLMADIĞINA GÖRE DÖVİZ DE OLMAYACAK’

Açıklanan paketin borçlanma üzerine hazırlandığını belirten Karcılıoğlu, "'Turizm sektöründe döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara verilecek' diye hazırlanmış bir destek paketi. İncelendiğinde bugüne kadar açıklanan borçlandırma modelli destek paketlerinden tek farkı, faiz oranı ve süresi… Bu madalyonun bir yüzü. Gelelim diğer yüzüne... Bu destek için ‘turizm sektöründe döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara’ verilecek deniliyor. Bugüne kadar kazandırdıkları dövizler mi, bundan sonra kazandıracakları döviz miktarları mı baz alınacak? Eğer birincisi ise verilecek kredi miktarı neye göre belirlenecek? Yani geçmişte, 2019 yılı baz alınarak her şey normal iken bin dolar getirmiş bir işletme ile yüz bin dolar getiren işletmenin ayrımı ne şekilde belirlenecek? Eğer ikincisi ise geçmiş olsun, turist olmadığına göre döviz de olmayacaktır" dedi.

‘MASA BAŞINDA ALINMIŞ BİR KARAR’

Selçuk Arslan'ın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre; destek paketinin sektörün sorunlarına çare olmadığına ve bu kararın masa başında alınmış bir karar olduğuna dikkat çeken Karcılıoğlu, "Şimdi bakın, verilen bu imkânı öncelikli olarak yabancı tur operatörleri kullanacak. Güle güle kullansınlar, sektörün bu kesiminde önemli bir sıkıntı da yok zaten" ifadelerini kullandı.

Paketin yetersiz olduğunu söyleyen Karcılıoğlu, "Sektör zaten olağanüstü bir kredi borcu yükü altında. ‘Borcu borçla ödetmeyin’, ‘verecekseniz gerçek destekler sağlayın’ diyoruz. Burada önemli bir konuyu dile getirmekten geçemeyeceğim. Şeytanın avukatlığını yapıyorum belki ama acaba bu destek kazan-kazan modeli düşünülerek bir taşla iki kuş vurma amacıyla mı hazırlanmıştır? Çok ince bir ekonomik mühendislik. Bakan Nebati, turizmcinin en kötü günleri için sakladığı dövizleri bozdurup bu uzun vadeli ve düşük faizli krediyi kullanması mı sağlanacaktır” diye sordu.

‘YETMEZ AMA EVET DİYELİM’

Turizmcilerin borçtan kurtulması için çağrıda bulunan Karcılıoğlu, kredi borç faizlerinin uzun vadeye yayılmasını talep etti ve şunları söyledi: "Bakın yapılacak şey çok basit. Devletimiz eğer yok olmak üzere olan sektöre bir anlamda destek olmak istiyorsa diyoruz ki, 'Gelin ayrım yapmaksızın sektörün 8 milyar dolarlara dayanmış tüm kredi borçlarının faizlerini yüzde 9’a, sürelerini de belirlediğiniz bu uzun vadeye yayalım. Yetmez ama evet' diyelim."