Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da kurucuları arasında bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA) 'ordu, emniyet, yargı ve devletin birçok birimine kadro yerleştirdiğine' dair belgeleri haberleştiren Metin Cihan ile belgeleri aldığı iddia edilen Ramazan Aydoğdu hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü. Çağlayan’da bulunan İstanbul 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Aydoğdu Paşakapısı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada, Cihan’ın avukatı Özgür Urfa ile Aydoğdu’nun avukatı Ali Aktaş’ın yanı sıra TÜGVA avukatı da hazır bulundu.

Mahkeme, bir önceki duruşmada Aydoğdu’nun TÜGVA’da çalışıp çalışmadığına dair bilgi istemine TÜGVA’nın yanıt verdiğini paylaştı. Mahkeme, TÜGVA’nın Aydoğdu’nun vakıf bünyesinde sadece gönüllü olarak çalıştığına dair bilgi paylaştığını aktardı.

'TÜGVA BELGELERİ NE ŞEKİLDE SIZDIRDIĞIMI ORTAYA KOYUYOR MU?'  

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre söz verilen Aydoğdu, gazeteci Metin Cihan ile bir bağı olmadığını, söz konusu belgelerin kendisi tarafından paylaşılmadığını savundu. Buna rağmen 6 aydır tutuklu yargılandığına işaret eden Aydoğdu, “TÜGVA, hangi belgeleri paylaştığımı iddia ediyor? Ayrıca bu belgeleri ne şekilde alıp sızdırdığımı ortaya koyuyor mu? Başıma bir şey gelirse sorumlusu TÜGVA’dır" diye belirtti.

Belgeleri ifşa etmekle suçlandığını aktaran Aydoğdu, "TÜGVA, bu belgelerin kendisine ait olduğunu kabul ediyor mu? Ediyorsa içeriğinden söz edersem, kabul edecek mi? Mesela belgeler içinde ‘A Klasörü’ var. Bu klasöre dair söyleyeceklerimi kabul eder mi? Bahsetmemi isterler mi? Bilgisayarımda bulunan verileri kabul ediyorlarsa bunlarla yüzleşmeye hazırlar mı? TÜGVA, orada çalışmadığımı iddia ediyor. Buna dair zaten beyanlar verdim. Eğer bunları kabul ederse TÜGVA ile yer değiştiririz” diye konuştu.

'DOSYA MANİPÜLASYONDAN İBARETTİR'

TÜGVA’da olduğu sırada kendisine gelen belgelerin haddi hesabının olmadığını aktaran Aydoğdu, “Kamu görevinde bulunan birçok kişi ile ilgili gelen bilgi ve belgelerin haddi hesabı yok. Mesela Keşan’da yaşanan olayı anlatmamı isterler mi? İfşa etsem orada çalıştığımı kabul ederler mi?” diye sordu. Aydoğdu, ayrıca mahkemeye savunmasını sınırlı yapmak zorunda olduğunu söyledi. Mahkeme başkanının bu sırada “savunmanı yap” demesi dikkat çekti. TÜGVA’nın bilgisayarlarından herhangi bir belge veya bilgi almadığını, iddia edilen bilgi ve belgelerin bilgisayarında bulunmadığını ifade eden Aydoğdu, “Dosya manipülasyondan ibarettir. TÜGVA’da yaşanan kapışmalar nedeniyle bir suçlu yaratılmak isteniyor” diye kaydetti.

Gazeteci Metin Cihan ile bir bağının bulunmadığını, kendisi tarafından belgelerin verilmediğini savunan Aydoğdu, “Bu bilgi ve belgeleri benim verdiğime dair tek bir bilgi yok. Böyle bir bilgi ortada olmamasına rağmen yargılama sürüyor. Ayrıca iddia edilen belgeler, bana ait dijitallerde yok. Hem bilgi ve belgelerin gerçek olmadığı iddia ediliyor hem de ‘hırsızlıktan’ yargılanıyorum” ifadelerin kullandı.

'BİR İŞKENCE OLAYINA İLİŞKİN VİDEO VAR'

Ardından Aydoğdu’nun avukatı Ali Aktaş söz aldı. Aktaş, “Dijitallere el konulmuş durumda. Eğer dijitaller verilirse bu belgelerin orada olmadığı ortaya çıkacaktır. Ayrıca TÜGVA dava açtığına göre bu belgeler de gerçektir. Mesela TÜGVA’dan neleri almış ve paylaşmış? Hangi sisteme girip almış? Müvekkil kendini kısıtlayarak konuştuğunu söyledi. Örneğin Keşan’dan söz etti. Keşan’da erkek erkeğe ilişki iddiası var. Müvekkil disiplin soruşturmasından sorumlu olduğu için bu konu ona gelmiş. Bunun yanı sıra 20 kişi bu durumu biliyor. Ayrıca bir işkence olayına ilişkin video var. Ramazan TÜGVA’nın düşmanı değil, olsaydı bunu verirdi. Onun için müvekkil bu suçun faili değil. Ayrıca tutukluk hali herhangi bir ihtimalden verilecek cezayı geçti. Tahliye talep ediyoruz” diye belirtti.

TAHLİYE EDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme, tekrardan Aydoğdu’nun TÜGVA’nın hangi kademesinde ve ne zaman yer aldığına dair müzekkere yazılmasına, Aydoğdu’nun tutuklulukta geçirdiği süreyi gözeterek, adli kontrol tedbiri ile serbest bırakılmasına karar vererek duruşmayı 24 Haziran’a erteledi.