İktidarın, ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi' olarak ilan ettiği 500 bin konutluk projeye milyonlarca kişi başvuruda bulundu. TOKİ tarafından yapılacak konutlar için kuralar ise henüz çekilmedi.

Muhalefet temsilcileri geçmiş projelerin tamamlanmadığını belirterek eleştirilerini kayda geçerken CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

TOKİ’NİN İNŞAATI DEVAM EDEN KONUT SAYISI 127 BİN

Serkan Alan'ın Gazete Duvar'da yer alan hebrine göre CHP’li Tanrıkulu, 500 bin konutluk yeni projenin ilan edildiği günlerde verdiği önergesinde, 16 Eylül 2022 tarihi itibariyle TOKİ’nin son 20 yılda kaç konut projesi tamamladığını, bu yıllarda ev alan kişilerin sayısını, konut hakkı kazanıp taksitlerini bitiremeyen kişi sayısını ve konut hakkı kazanıp taksitlerini bitiremediği için konut hakkı elinden alınan kişi sayısını sordu.

Tanrıkulu’nun önergesine yanıt veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ’nin 2002 ile 2022 yılları arasında, yani 20 yılda toplam 1 milyon 170 bin konut rakamına ulaşıldığını, 127 bin konutun inşaatının devam ettiğini açıkladı. Kurum yanıtını şu ifadelerle sürdürdü:

"Bu konutlar geçici/kesin kabul aşamasını takiben ivedilikle hak sahiplerine teslim edilmektedir. Bu konutlardan faydalanan vatandaş sayısı yaklaşık 5 milyondur."

TOKİ’YE 250 BİNE YAKIN KİŞİ BORCUNU ÖDEMEYE DEVAM EDİYOR

Bakan Kurum’un yanıtları arasında, TOKİ’den hak sahibi olup geri ödemeleri devam eden kişi sayısı da yer aldı. Buna göre TOKİ’den konut hakkı kazanan 222 bin 40 kişinin geri ödeme süreci devam ediyor.

Öte yandan Bakan Kurum, borcunu ödeyemediği için tahliye edilen, fesih/iade, ölüm/redd-i miras vb. sebeplerden dolayı sözleşmesi feshedilen kişi sayısını da açıkladı. Buna göre TOKİ toplam konut hakkı kazanan 2 bin 215 kişinin sözleşmelerini feshetti.