Hatay’ın İskenderun ilçesinde TIR şoförlüğü yapan Malik Yılmaz, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda korona virüsü nedeniyle yapılan ‘evde kal’ çağrıları için  “Nasıl kalalım baba. Emekli, memur, zengin değilim. İşçiyim. TIR şoförüyüm. Çalışmasam ekmek yok. Bu virüs değil, düzeniniz öldürür” demişti. Malik Yılmaz ‘kanunlara uymamaya teşvik’ suçlamasıyla gözaltına alınmış ardından adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakılmıştı.

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre; Malik Yılmaz bugün işverenini arayarak sıkıntı olup olmadığını ve akşam işine gelip gelmeyeceğini sordu. İşveren, dün ifadede olduğu için gelemediğini söyleyen Yılmaz’a ‘sana birkaç dakikaya döneceğiz’ cevabını verdi. Yılmaz, işverenin kendisine dönüş yapmadığını ve işsiz kalmış olabileceğini belirtti.

‘BAŞIMIZA NELER GELECEĞİNİ BİLMİYORDUK’

Gözaltına alınması nedeniyle ailesinin korktuğunu ve tutuklanacağını düşündüğünü belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu gözaltı nedeniyle hepimiz panik olduk çünkü başımıza neler geleceğini bilmiyorduk. Avukat tutacak durumum dahi yoktu. Biraz da o yüzden tedirgindim ama sağolsunlar sendikalar, milletvekilleri ve kurumlar bize sahip çıktı. Korkumuzu endişemizi onlar giderdi. Küçük bir cezayla şu an evimdeyim. Tutuklanacağımı düşünüyordum. Çünkü biz çok şahit olduk böyle paylaşımlar yapıp yanlış anlaşılıp tutuklanan çok insan gördük. Anayasaya karşı çıkıyor ve insanları galeyana getiriyormuşum gibi bir algı oluşturuldu. Böyle bir amacım da niyetim de yoktu. Ancak böyle bir suçlamayla hedef olunca tutuklanacağımı düşünmüştüm.”

‘MAAŞIMDA ÜÇ DÖRT HACİZ VAR’

Videoyu çekmesindeki amacının yaşadığı koşulları dile getirmek olduğunu söyleyen Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Eşimin 15 bin TL kadar borcu var. Evlendiğimiz dönemde bu borcu almıştık. Üniversite okumuştum. Daha öncelerden borcum vardı ve maaşımda üç dört haciz var, faiz işliyor ben hiçbir şekilde ödeyemiyorum. Kesintiler oluyor. Ay sonunu zor getiren bir insandım. Yeri geliyor eşim üç hafta pazara gidemiyordu. Çocuğum ailem sebze meyve yiyemiyordu. Günü geldi biz evde ekmeğe salça sürüp öyle kahvaltı yaptık. Bugünleri aşacağımızı düşünürken kendimi ifade etmeye çalışırken yaşadığım zorlukları dile getirmeye çalışırken işsiz kaldım.”

‘AİLEMLE VAKİT GEÇİRMEK İSTERİM’

“Evde kal” çağrılarına sevindiğini çünkü ailesini çok az gördüğünü söyleyen Malik Yılmaz, “Evde kal Türkiye denilirken aslında bu cümle bizi mutlu etti çünkü ailemizle zaman geçireceğiz diye düşündük. Ama mali koşullar buna izin vermeyince bunu fark ederek işimize döndük. Bu sefer de eve gelmeye korktuk çünkü ailemize bulaştırma riskimiz var” dedi.

‘GARİBAN OLUP OLMADIĞINA BAKARIM’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir programda gözaltına alınan TIR şoförü Yılmaz için “Gariban olup olmadığına, arkasında bir niyet olup olmadığına ben bakarım. Burada, milletimizi tahrik edecek, sürekli olarak hem devletin yaptıklarına hem milletin evde gösterdiği sabıra, tahammüle, bu birlikteliğe sıkıntı düşürebilecek bir paylaşım yapmanın, meseleyi bu şekilde karıştırmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum” sözlerini kullanmıştı.