Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Baş, 'üçüncü ittifak' görüşmelerini işaret ederek, "Türkiye'nin bütün siyasi dengelerini alt üst edecek kadar etkili bir politik güç olarak ortaya çıkacağına ilişkin inancımızı paylaşmak istiyorum" dedi.

Partisinin haftalık basın toplantısında konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, 'üçüncü ittifak' görüşmelerine ilişkin bilgi verdi.

"Hep birlikte başaracağız" diyen Baş, 'üçüncü ittifak' önerisine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere Halkların Demokratik Partisi, (HDP) Emek Partisi (EMEP) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile görüştüklerini söyledi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile de görüşme programlarının olduğunu belirten Baş, Sol Parti ile de heyetler arası bir görüşme gerçekleştirileceğini ifade etti.

Baş, "Siyasi partilerin, sendikaların, meslek örgütlerinin yanı sıra demokratik kitle örgütleri, dernekler ve platformlarla devam edecek bu görüşmelerde, Türkiye’nin yakın geleceği için yaşamsal önemde gördüğümüz 3. ittifaka dair halk toplantılarımızla şekillenen görüşlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz" dedi.

'BÜTÜN SİYASİ DENGELERİNİ ALT ÜST EDECEK KADAR ETKİLİ BİR GÜÇ OLACAK'

Baş'ın 'üçüncü ittifaka' ilişkin değerlendirmeleri şöyle oldu:

İyi yolda olduğumuzu yurttaşlarımıza umutlu olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin bu Saray rejiminden kurtulması için, üzerimize düşen sorumlulukla hareket ediyoruz. Milletvekili seçimlerinde sağcılar arasından tercih yapmak zorunda kalmayacağımızı, Saray rejiminden kurtulmak için güçlü bir toplumsal muhalefet cephesini örgütleyebileceğimizi, bunun herkeste umut yarattığını, yaratacağını görüyoruz.

TİP adına özgürlük, eşitlik, demokrasi, laiklik, barış isteyen yurttaşların alternatifsiz kalmayacağını, bunun için bize düşen tüm sorumluluk ve fedakarlıkları yapacağımızı şimdiden ilan ediyorum. Bir yol daha var sevgili yurttaşlar. Biz o yolu görüyoruz, önüne çıkarılan engelleri aşacağız. Ve ortaya çıkacak bu somut seçenek ile 3. ittifakın yeni yolu toplumsal muhalefetin, Türkiye'nin bütün siyasi dengelerini alt üst edecek kadar etkili bir politik güç olarak ortaya çıkacağına ilişkin inancımızı paylaşmak istiyorum. Hep birlikte başaracağız. Başarmak zorundayız."