Kıyamet Saati değişti!

Dünyanın sonunu sembolik olarak gösteren ''Kıyamet Saati'', 1 dakika ileri alındı.

Kıyamet Saati değişti!

ABD'nin Japonya'ya ilk atom bombasını atmasından iki yıl sonra, 1947'de atom bilimcileri tarafından New York'ta oluşturulan ve insanlığın bir felakete ne kadar yakın olduğunu temsil eden ''Kıyamet Saati'', artık gece yarısına 5 dakika kalayı gösteriyor. Saatin ileri alınması kıyamete daha fazla yaklaşıldığı anlamına geliyor, geri alınması da uzaklaşıldığı.

Bir grup seçkin bilim insanının kurduğu ve saatin yaratıcısı Atom Bilimcileri Bülteninin başkanı ve George-Mason Üniversitesi bilim insanlarından Allison Macfarlan, iki yıl önce dünya liderlerinin karşı karşıya kalınan tehditlere karşılık verilebileceğini düşündüklerini ancak bu eğilimin devam etmediğini aksine tersine gittiğini belirtti. Macgarlan, saatin şu anki durumunun 2007'dekiyle aynı olduğunu vurguladı.

Arizona Üniversitesinde fizik profesörü olan, Atom Bilimcileri Bülteninin başkan yardımcılarından Lawrence Krauss da, ''nükleer gücün yayılması, iklim değişikliği, güvenilir ve uzun süreli enerji kaynaklarını bulma gerekliliği konusundaki açık ve yaklaşan tehlikeler nedeniyle yeni ayarlamanın yapıldığını'' söyledi.

1947'den beri 19 kez ayarlanan ''Kıyamet Saati'' nükleer silahların yayılması ve yasaklanması konusundaki müzakereler, sivil nükleer gücün yayılması, nükleer terörizm tehlikesi ve iklim değişikliğinin dünya için tehdit oluşturması gibi gelişmelere göre ayarlanıyor. Saat son olarak 2010'da 1 dakika geri alınmıştı.

"Kıyamet Saati", 1953'te ABD ile Sovyetler Birliği arasında Soğuk Savaş'ın kızıştığı dönemde 5 dakika, 2007'de ise nükleer silahların ortaya koyduğu sorunların çözümündeki başarısızlıktan ötürü 2 dakika ileri alınmıştı. Saat, Sovyetler Birliği'nin dağılması gibi kapitalist dünyada ‘olumlu görülen’ gelişmelerdeyse geri alınmıştı. Böylece nükleer silahların ABD’nin elinde bulunması çok da büyük bir tehlike olarak görülmediği izlenimi doğmuştu. Oysa bilindiği gibi dünyada atom bombası yapıp kullanan tek ülke Amerika Birleşik Devletleri. Buna rağmen ABD’nin nükleer gücü tehdit olarak görülmüyor, dünyada kimse bunun üzerine gitmiyor. Ancak ABD ve destekçisi ülkeler çeşitli nedenlerle nükleer çalışma yapan kendileri dışındaki ülkeleri terörist olmakla suçluyor.

Saati ayarlayan atom bilimcileri kurulunun üyeleri arasında ünlü fizikçi Stephen Hawking'in de yer aldığı 18 Nobel ödüllü bilim insanı bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER