İnternet bağımlılığı erkeklerde daha yaygın

Bakırköy’de internet bağımlılığı için bir poliklinik açıldı…

İnternet bağımlılığı erkeklerde daha yaygın

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi, internet bağımlılığı konusunda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Şimdi de hastane bünyesinde internet bağımlılığı için bir poliklinik açıldı.

İnternet Bağımlılığı Polikliniği, internetin aşırı kullanımı ile ortaya çıkan, kullanıcıların aile ve sosyal ilişkilerinde bozulma, öğrencilerde derslere katılımının azalması, okuldan uzaklaşma, iş yerlerinde iş veriminin düşmesi, işten ayrılma, yeme – içme gibi günlük yaşam aktivitelerin ihmal edilmesi, obezite, yorgunluk, yaygın beden ağrıları gibi sorunlar yaşayan kişilere yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan İnternet Bağımlılığı Polikliniği, uyguladığı tedavi yöntemleriyle internet kullanımını tekrar kişinin kontrolü altına alabilmesini hedefliyor ve bağımlılıkla ilgili bilgilendirme yapıyor.

Poliklinikte, chat ve sosyal medya bağımlılarından, Online Alışveriş meraklılarına, cinsel içerikli site tutkunlarından, saatlerce bilgisayar oyunu oynayanlara, kadar yetişkin, kadın/erkek, ergen, çocuk birçok kişi tedavi görüyor.

“ERKEKLER DAHA BAĞIMLI”

Hastane bünyesinde yayınlanan ‘Düşünen Adam’ dergisinde yayınlanan internet bağımlılığı konulu araştırmada Liseye devam eden 211 öğrencinin katıldığı araştırmaya göre internet bağımlılığına erkeklerde daha sık rastlandığı ortaya çıktı.

Araştırmada, liseye devam eden bir grup ergende internet bağımlılığı ile yaş, cinsiyet, anne-baba yaşı, anne-baba eğitim düzeyi, kardeş sayısı, evde internet erişiminin mevcudiyeti, ergenin internet başında geçirdiği süre, ergenin odasında bilgisayar bulunup bulunmaması, ergenin sigara kullanıp kullanmaması ve depresyon ölçek puanı gibi değişkenlerin internet bağımlılığı ölçek puanına etkisinin incelenmesi amaçlanmış.

İnternet Bağımlılığı Ölçek puanı ile değişkenlerin ilişkisi incelendiğinde, internette kalma süresi ve depresyon skoru arttıkça bağımlılık ölçek puanının da arttığı, erkeklerin kızlara göre bağımlılık ölçek puanlarının istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu, diğer değişkenlerle bağımlılık ölçek puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olmadığı saptanmış.

Ayrıca araştırma sonucunda internet bağımlılığı için ayırt edici faktörler sırasıyla, cinsiyet (erkeklerde daha fazla), yüksek depresyon skoru, internette uzun süre geçirmek olarak belirlenmiş.

Sosyalmedya.co

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 20:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER