Bağımsız Sosyal Ağ: TheGlobalSquare

Yapmak istedikleri şey ‘meydan’ları küresel hale getirmek…

Bağımsız Sosyal Ağ: TheGlobalSquare

Geçen yıl dünyayı kasıp kavuran Arap Baharı ve Occupy (İşgal) hareketlerinde sosyal medyanın önemi sıkça ve belki de haddinden fazla vurgulanmıştı. Bu hareketin temsilcileri (Take the Square, WLCentral.org, United for Global Change, 15october.net, European Revolution, Reflections on a Revolution) artık kendilerini yeni bir platforma taşıma kararı aldılar. Bu kararın arkasında Facebook ve Twitter’ın mobilizasyon konusunda başarılı olduğu vurgulanmakla beraber, limitli oluşu, ihtiyaç duyulan fonksiyonlara izin vermemesi ve çalışma grupları yaratamamak gibi kısıtlamalardan oluşuyor.

 

Ayrıca açık kaynak kodlu, her dilin ve ihtiyaç duyulan fonksiyonun eklenebileceği, merkezi olmayan ve lidersiz ayrıca güvenli bir ağ oluşturma çabası içerisindeler. Yapmak istedikleri şey tek tek sahip oldukları “meydan”ları global bir hale getirmek.

 

Bunun elbette başka denemeleri de mevcut ama bireysel çabalardan öteye gitmeyen bu çabaları artık küresel bir şekilde yapılabilir hale getirmek istiyorlar. Bu yüzden de tüm dünyadan “coder”lara bir çağrıları var. Varolan P2P ağları üzerinden yardım etmek isteyen coderları ve internet özgürlüğüne inanan insanları önce burayı okumaya sonra da aralarına katılmaya çağırıyorlar. Böyle bir şeyin çok zor olduğunun farkındalar ama “Internet topluluğunun böyle bir inisiyatif gösterecek bir noktaya ulaştığına” inanıyorlar.

 

Biz de bu çağrıya kulak veriyoruz. Tüm geliştiricileri TheGlobalSquare projesine destek vermeye çağırıyoruz.

 

İletişim adresleri:

Maillist: theglobalsquare@lists.takethesquare.net
Genel iletişim: Pedro Noel info@theglobalsquare.org
Basın iletişim: Heather Marsh  press@theglobalsquare.org
Developers iletişim: Johan Pouwelse and Ed Knutsion dev@theglobalsquare.org


Yetkin Sal /
alternatifbilisim.org
https://twitter.com/#!/YetkinSal

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 00:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER