Akıllı telefonlar tehdit altında

Mobil ürünler, siber suçluların hedefi...

Akıllı telefonlar tehdit altında

Türkiye’de tablet kullanıcılarının yüzde 43.5’i, akıllı cep telefonu kullanıcılarının ise yüzde 56.2’si online tehditlerden korunmak için herhangi bir yazılım kullanmıyor. 

Türkiye’de tablet kullanıcılarının yüzde 43.5’i, akıllı cep telefonu kullanıcılarının ise yüzde 56.2’si online tehditlerden korunmak için herhangi bir yazılım kullanmıyor. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in yaptırdığı araştırmaya göre masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda güvenlik yazılımı kullanma oranı, hem dünyada hem de Türkiye’de yüzde 90’ları aşmış durumda. Ancak araştırma, tablet ve akıllı cep telefonlarında güvenlik yazılımlarının henüz yaygın kullanılmadığını ortaya koydu.

ESET, bağımsız uluslararası danışmanlık şirketi United Consultants’a yaptırdığı araştırmada, değişik ürün gruplarındaki antivirüs yazılım kullanma alışkanlığını mercek altına aldı. 2012 yılının ikinci çeyreğinde, 49 üllkede 50 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, tablet ve akıllı telefonlarda antivirüs yazılımı kullanma alışkanlığının henüz masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu kadar gelişmediğini ortaya koydu. Bu konuda dünyada ortalama oran daha düşük iken, Türkiye’de kullanılmama oranının daha yüksek olması dikkat çekti.

EN AZ AKILLI TELEFONLARDA KULLANILIYOR
Araştırma verilerine göre; masaüstü bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada yüzde 2.9, Türkiye’de yüzde 5.4 düzeyinde, dizüstü (Notebook) bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada yüzde 4.2, Türkiye’de yüzde 8 düzeyinde gerçekleşti. Netbooklarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada yüzde 6, Türkiye’de yüzde 7.9 düzeyinde, tablet kullanıcıları arasında antivirüs yazılımı olmayanların oranı dünyada yüzde 27.3, Türkiye’de ise yüzde 43.5 seviyesinde belirlendi. Akıllı telefonlarda (Smartphone) antivirüs yazılımı bulundurmayanların oranı dünyada yüzde 35.9, Türkiye’de yüzde 56.2 düzeyinde gerçekleşti.

MOBİL ÜRÜNLER, SİBER SUÇLULARIN HEDEFİ
Araştırma sonuçlarını değerlendiren ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada internet konusundaki en önemli gündem konularının başında güvenlik ve online tehditler geliyor. Biz ESET olarak her gün 200 bin yeni zararlı yazılım tespit ediyoruz. Herhangi bir korunma yazılımı olmaksızın internette yol almak günümüzde neredeyse imkânsız. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarların büyük çoğunluğunda güvenlik yazılımları kullanılıyor. Son iki yıldır hızla kullanımı artan tablet ve akıllı telefonlarda ise bu tür yazılımları kullanma alışkanlığı henüz gelişmedi. Oysa siber suçlular çoktan bu ürünleri ve bu ürünlerin ağırlıklı olarak kullandığı Android platformunu hedef almaya başladılar. Bu durum da, tablet ve akıllı telefon kullanıcılarını tehditlere karşı açık hale getiriyor” açıklamasını yaptı.

MOBİLE SECURİTY ÇÖZÜMLERİ VAR
“Tablet ve akıllı telefonlar gibi mobil ürünleri kullananlar, konfor yaşarken, güvenlik konusunu gözden kaçırmamalı" diyen Alev Akkoyunlu, “Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi bu ürünler de de proaktif ‘Mobile Security’ çözümleriyle, tehditlere karşı önlem alınmalı ve bu konuda bir güvenlik refleksi oluşturulmalı” dedi. (thelira)

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2012, 18:10

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER