Adınıza kayıtlı kaç hat var? Tıklayın, öğrenin!

Başkalarının adına açılmış hatların üzerlerine alınması gerekiyor…

Adınıza kayıtlı kaç hat var? Tıklayın, öğrenin!

Cep telefonu kullanıcıları, adlarına kayıtlı kaç hat olduğunu internetten öğrenebilecekler. Sizin adınıza açılan hatları, geç olmadan öğrenebileceksiniz.

Bilgi Teknoloji Kurumu (BTK), son yıllarda vatandaştan izinsiz, vatandaşın adına açılan hatlarla ilgili bir çalışma başlattı. Bu çalışmaya göre, sizden izinsiz olarak, kimlik bilgilerin kullanarak adınıza hat açılıp açılmadığını öğrenebileceksiniz.

BTK'nın internet sitesinden verdiği hizmet için TC Kimlik Numarası ve size ait cep telefonu numarasının bilinmesi gerekiyor.

ADINIZA KAYITLI HATLARI TIKLAYIN ÖĞRENİN >>>

Kişilerin bilgileri olmadan kullanılan cep telefonu hatlarının ortadan kaldırılması ve bu alanda yaşanan suiistimallerin önlenmesi amacıyla BTK tarafından daha önce de bazı kararlar alınmıştı. Son olarak Kurul tarafından Eylül ayında alınan kararda, kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden üzerlerine alma imkânı bulunuyor.

ADINIZA KAYITLI HATLARI TIKLAYIN ÖĞRENİN >>>

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2013, 16:48
YORUM EKLE