Konya'da 763 yıllık medrese eriyor!

İnce Minare Medresesi 'taş kanseri' nedeniyle erimeye başladı

Konya'da 763 yıllık medrese eriyor!

Konya’da Selçuklu eserleri Sırçalı Medrese ve Sahipata Külliyesi’nden sonra günümüzde müze olarak kullanılan 763 yıllık İnce Minare Medresesi’nde de temelin havasız kalması sonucu zarar gördü.

Konya’da Selçuklu döneminden günümüze kadar uzanan bir geçmişi olan İnce Minare Medresesi “taş kanseri” denilen tahribatla yüz yüze.

Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Türk El Sanatları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Haşim Karpuz, konunun bilimsel olarak araştırılması gerektiğini söyledi.

CNN Türk'te yer alan habere göre taş kapılardaki süslemeli bölümlerin erimeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Karpuz, “Caddelerin seviyesinin yükselerek yapıların çukurda kalması ve asfaltlama çalışmaları bu yapıların temellerinin havalanmasını önlüyor. Zeminde biriken sular yukarı doğru çıkıyor. Bu durum da erimeye neden oluyor. Bu sorunun kaynağında zemin suyuyla ilgili bir problem var" dedi.

Karpuz sözlerine şöyle devam etti: Binaların restorasyonunda çimento kullanılması da tuzlanma yaparak taşları eritiyor. Sırçalı Medrese’de zeminin nefes alması ve suyun kanalda toplanıp oradan uzaklaştırılması için drenaj çalışmaları yapıldı. Binanın çevresine kanallar açıldı. Ancak bunun faydası olmadı” diye konuştu.

Konya’da Selçuklu eserleri Sırçalı Medrese ve Sahipata Külliyesi’nden sonra günümüzde müze olarak kullanılan 763 yıllık İnce Minare Medresesi’nde de temelin havasız kalması sonucu “taş kanseri” adı verilen erimeler oluştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 19:06

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER