Kadıköy'ün boğası 150 yaşında

Uzun yıllar çeşitli noktaları dolaştıktan sonra Altıyol’a konuldu ve Kadıköy ile özdeşleşti…

Kadıköy'ün boğası 150 yaşında

Kadıköy Belediyesi sınırları içinde bulunan ve Kadıköy’ün simgesi haline gelen Altıyol'daki Tarihi  Boğa Heykeli 150 yaşında.

1864 Yılında Sultan Abdülaziz tarafından sanatçı Rouillar’da Paris’te yaptırılan ve orijinal adı “Dövüşen Boğa” olan Kadıköy’ün Boğa Heykeli,  uzun yıllar çeşitli noktaları dolaştıktan sonra Altıyol’a konuldu ve Kadıköy ile özdeşleşti.

1950'lilerin ortasında Boğa Heykeli bir ara yeni açılan Hilton Oteli'nin Harbiye girişine konduysa da eski mekanı olan Lütfi Kırdar'a geri getirildi ve 1970'e kadar da burada kaldı.

1971'de heykel, günümüzde Kadıköy Belediyesi Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi olarak hizmet veren Kadıköy Şehremaneti binasının önüne getirildi.

Paris'ten İstanbul'a birkaç ayda gelen Boğa Heykeli'nin 150 yıllık İstanbul turu 1987 yılında Kadıköy Altıyol'da son buldu.

 Yeni yerine hemen alışan Boğa, kısa sürede Kadıköy'ün en önemli sembollerinden birine dönüştü.

Kadıköy’e gelenlerin, mutlaka adres tariflerinde yer alan, kimi zaman fotoğraf çektirmek için sırtını verip kucakladığı, kimi zamanda sevdikleriyle buluşma noktası olarak kullandığı Altıyol Boğa Heykeli’nin Kadıköylülerle olan mutlu birlikteliği ve huzuru uzun yıllar sürecek.

İşte Dövüşen Boğa'nın detaylı hikayesi:

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 20:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER