Bursa'da 'sahibinden' satılık Bizans Kilisesi!

İnternete verilen ilanda kiliseye 1 milyon Amerikan Doları fiyat biçildiği görülüyor

Bursa'da 'sahibinden' satılık Bizans Kilisesi!

Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde yer alan ve antik kent yerleşimi olan Tirilye Kasabası’ndaki Kemerli Kilise adıyla bilinen Panagia Pantobasilissa’ya yani Bakire Meryem’e adanan Bizans Kilisesi internetteki ikinci el satış yapılan bir sitede satılığa çıkarıldı. Kiliseye 1 milyon Amerikan Doları fiyat biçildi.

sat7turk.com'un haberine göre, ilanda verilen bilgide eserin röleve ve restitüsyon planlarının Bursa Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığını ve çeşitli hibe programları veya krediler için uygun olduğu belirtilirken takas olanağının da bulunduğu belirtiliyor.

KEMERLİ KİLİSE

1676’da Dr. J. Covel tarafindan hazırlanan el yazması bir belgede,kilisenin Panagia Pantobasilissa’ya (Bakire Meryem) adandığı belirtilmektedir. Ana giriş, kemerli taş bir kapıdandır. Giriş bölümü 3 katlıdır. Giriş katında pencereler küçük ve karedir. Ikinci katta pencereler daha büyüktür ve dikdörtgendir. Üçüncü katta ise pencere üstleri kemerle tamamlanır.

İlk yapı,duvar tekniği ve başka özellikleri göz önünde bulundurularak 13.yüzyıl sonlarında yapıldığı kabul edilmektedir. Rumların bölgeyi terk etmesi ardından özel mülkiyete geçen kilise Dündar Evi olarak da biliniyor. 


Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 11:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER