'Binlerce Ermeninin katledildiği yerde şimdi AFAD kampı var' iddiası

Suruç’a gelen Kobanililer için AFAD’ın kurduğu kamp, 1895’te binlerce Ermeni’nin katledildiği son durak olan 'Wargeha Mezin'in üstünde bulunuyor.

'Binlerce Ermeninin katledildiği yerde şimdi AFAD kampı var' iddiası

IŞİD’den kaçıp Suruç’a gelen Kobanililer için AFAD’ın kurduğu kamp, 1895’te binlerce Ermeni’nin katledildiği son durak olan “Wargeha Mezin”in üstünde bulunuyor.

ANF'nin haberine göre; Suruç’ta yaşayan Ermeni asıllı Bozan Demir (54) ve İbrahim Halil Kaya (58) ile 60 yaşındaki Kürt Hakkı Fırat, AFAD’ın Kobanililer için Urfa yolunda kurduğu kampın yerinin, 1895 tarihinde Osmanlı padişahı sultan 2. Abdulhamit döneminde Erzurum , Erzincan, Malazgirt, Sivas, Cizre, Muş gibi Serhat ve Botan illerinden sürgün edilen yaklaşık 20 bin  Ermeni’nin getirildiği kamp yeri olduğunu iddia ettiler. Demir ve Kaya, ebeveynlerinden öğrendiklerini anlatırken, atalarının getirildiği ve şu anda AFAD çadır kentinin kurulduğu alana ö dönem “Wargeha Mezin” isminin verildiğini ve binlerce soydaşlarının burada katledildiğini, geriye kalanların ise Kobani’ye geçtiğini belirttiler.

"BİNLERCE ERMENİ URFA İLE SURUÇ ARASINDA KATLEDİLDİ"

Osmanlı döneminde Ermenilere büyük haksızlıkların yapıldığını dile getirerek anlatmaya başlayan İbrahim Halil Kaya,“Anne ve babalarımızın bize aktardığı bilgilere göre 1895 yıllarında Ermeniler yurtlarından edilip, sürgün yoluna düşürüldü. Yollarda açlıktan, susuzluktan ölen ve getirildikleri yerlerde katledilen Ermeniler’den sağ kalabilenler, dünyanın her tarafına dağıldı. Tıpkı şimdiki Kobanêli kadınlar gibi, Ermeni kadınları perişan oldular. Cizre, Malazgirt, Muş ve Sivas tan sürgün edilen binlerce Ermeni, Urfa ile Suruç arasında katledildi. Bu güzergah onların kemikleri ile dolu” diye konuştu.

"'WARGEHA MEZİN' ERMENİLERİN İLK KAMPIDIR"

Bozan Demîr ise “Esasında ‘Wargeha Mezin’ Ermenilerin ilk kampıdır. Getirildiklerinde hepsi ayrı kafileler şeklinde, suyu olmayan yerlerden getiriliyorlardı. 'Xelê osî şirîf' denilen köye getirilen binlerce Ermeni, köylülerin hayvanlarına su vermek için kullandığı bir gölette su içerken kafalarına basılarak yüzlercesi orada boğularak öldürüldü” diyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 10:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER