"Atatürk Alevileri nasıl öldürttü" belgesel haberi Almanya'da tartışma yarattı

"Atatürk Alevileri nasıl öldürttü" belgesel haberi Almanya'da tartışma yarattı

Alman kamu televizyonu ARD'nin 1 Aralık gecesi saat 23.05'te yayınlanan ve 6 dakika süren belgesel içerikli haberi tartışma başlattı.

Avrupa Postası'nın haberine göre “Unutulmuş Katliam-Atatürk Alevileri nasıl öldürttü?“ başlıklı Karaman Yavuz ve Thorsten Mack'ın yaptığı haberde Hasan Saltık'ın belgesel içerikli arşiv resimleri dikkat çekti.

Haberde 7 Ağustos 1937 tarihli Nazi Almanyasından Kemal Atatürk imzalı 20 ton zehirli gazın sipariş edildiğini içeren Türkiye'de devlet arşivinden elde edilmiş resmi bir belgeye yer verildi. Ayrıca 2013 tarihli kemiklerin bulunduğu bir mağaranın gösterildiği yayında 1937-38 yılları arasında Dersim'de yediden yetmişe 13 binden fazla insanın zehirli gazlar sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Konuya yönelik araştırmaları ve sözlü tarih çalışmalarıyla tanınan Mahmut Akyürekli ile Almanya'nın Bochum kentinden sosyal pedagog Yaşar Kaya ve Hamburg'ta yaşayan pedagog Deniz Karakaş'ın "Dersim bizim kara kutumuz suskunluğa son verilmeli" şeklindeki açıklamalarına yer verildi. Tarihçi Akyürekli "Dersim'de bölge halkına karşı zulüm ve jenosid uygulanmıştır" dedi.

ARD TELEVİZYONU: ATATÜRKÜ HİTLER İLE KIYASLAMADIK

Haber sonrası Atatürk'ün Nazi Almanyasının lideri diktatör Hitler ile kıyaslanamayacağı gündeme taşınarak Alman kamu televizyonu ARD'ye yoğun okur mektuplarının gönderildiği belirtildi. Bunun üzerine bir açıklamada bulunan ARD'nin Kemal Atatürkü Adolf Hitler ile kıyaslamadık ya da eşitlemedik açıklaması dikkat çekti. Aynı açıklamada eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil'in "Mağaralara sığındılar ordu zehirli gaz kullandı mağaralara girerek fare gibi zehirlendiler yedi ila yetmiş yaşındaki Dersimli Kürtler katledildi" şeklindeki ifadesine yer verildi.

İşte tartışma yaratan o belgesel haberin linki:

https://www.daserste.de/information/wissen-kultur/ttt/videos/atatuerk-video-100.html

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 19:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Demir
Kenan Demir - 11 ay Önce

Dersim Aleviler icin kanayan bir yaradir,soykirimdir,katliamdir,zulumdur,suhphesiz M,Kemal onayi alinmadan ve planlamalari onaylatilmadan yapilmamistir bunu tarih yazacak birgun her ne kadar da Aleviler katline hayranlik duysada birgun hersey gun yuzune cikacak,ve M.Kemal Dersim katliamminin bas mimari olarak tarihteki yerini alacak.

Ozan kaya
Ozan kaya - 11 ay Önce

Seyît Riza îdam edildikten sonra cekilmiș resimlerini Ataturke sunan kișiye ataturk :sen Kürtlere tarih mi birakmak istiyorsun diyerek, elindeki idam sehpasinda asili cekilmiș Seyît Riza fotograflarini onundeki șömineye atip yakar. Ataturk sevdalisi Aleviler belki bilmek ister.

munzur
munzur - 11 ay Önce

Herşey hakikata gebe durumda. Tarih yeniden yazılacak.

I aytekin
I aytekin - 8 ay Önce

Katiline așık bir toplum. Atatürkün yaptığını bildikleri halde ona tapıyorlar.
İnsanda biraz haya olur. Ne idüğü belirsiz bir kavim aleviler........

SIRADAKİ HABER