Ankara’da doğalgaz boru hattı döşenirken Roma kalıntıları bulundu

Gölbaşı’nda uluslararası doğalgaz boru hattı için sürüürülen çalışmalarda arkeolojik kalıntılara rastlandı

Ankara’da doğalgaz boru hattı döşenirken Roma kalıntıları bulundu
Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak proje kapsamında Ankara’da boru hattı döşenirken Roma Dönemi’ne ait kalıntılar bulundu. Gölbaşı’nda sürdürülen çalışmalarda arkeolojik kalıntılar bulunması nedeniyle bölgede çalışmalar durduruldu.

Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki doğalgazını öncelikle Türkiye’ye ardından Avrupa’ya taşıyacak olan 1850 kilometre uzunluğundaki Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında çalışmalar 20 ilde sürüyor. 

Bu şehirlerden biri olan Ankara’nın Gölbaşı İlçesi Dikilitaş Mahallesi’nde çelik doğalgaz borularının yerleştirileceği kanal için dozerlerin kazı yaptığı sırada Roma Dönemi’ne ait yer altı odaları bulundu. Üzerinde Çatal Haç sembolleri bulunan odalardan sonra bölgedeki boru döşeme çalışmaları durduruldu.

Roma Dönemi’ne ve 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen odalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ekipler incelemelerde bulundu. Yer altındaki kalıntıları inceleyerek figürleri fotoğraflayan ekipler, konu ile ilgili detaylı çalışma başlattı. Uzmanlar odaların mezar olması ihtimali üzerinde duruyor.

(Kaynak: Sabah)

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 08:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER