ABD'nin ağustosta çekildiği Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'dan kadınlara her gün yeni bir yasak geliyor. Taliban, kadınların burka giymeden sokağa çıkmasını yasaklamasının ardından, bu kez kadınlarla erkeklerin birlikte restoranlarda yemek yemesine ve eşzamanlı olarak parklarda gezmesine yasak getirdi.

AFP'ye konuşan Taliban'ın Erdemin Teşviki ve ve Ahlaksızlığın Cezalandırılması Bakanlığı'nın Afganistan'ın en ilerici şehri olarak bilinen Herat'taki yetkilisi Riyazullah Sirat, 'restoranlara kadınlarla erkeklerin birlikte yemek yememesi talimatının sözlü olarak bildirildiğini, yasağın evli çiftler için de geçerli olduğunu' söyledi.

Erkeklerle kadınların eşzamanlı olarak bulunmaması için de parklar erkekler ve kadınlar için farklı günlerde açık olacak.

'Herat'ın halka açık parklarının cinsiyete göre ayrılması ve kadınlarla erkeklerin yalnızca farklı günlerde ziyaret etmesine izin verilmesi gerektiğine dair bir kararname çıkarıldığını' duyuran Sirat, 'kadınların parkları perşembe, cuma ve cumartesi günleri ziyaret edebileceklerini, diğer günlerin boş zamanlarını değerlendirmeleri ve egzersiz yapmaları için erkeklere ayrıldığını' söyledi. Taliban yetkilisi "O günlerde egzersiz isteyen kadınların güvenli bir yer bulmaları veya evlerinde yapmaları gerek" dedi.

Adının açıklanmaması kaydıyla AFP'ye konuşan Heratlı bir kadın, çarşamba günü restorana gittiklerinde kocasıyla kendisine ayrı oturmalarının söylendiğini belirtti. Restoran işletmecisi Seyfullah, bakanlığın talimatını aldıklarını doğrulayarak "Uymak zorundayız ama işimizi çok olumsuz etkiliyor" dedi.

Kaynak: Sputnik