Taliban'ın Afganistan'da kurduğu geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, 'diğer ülkelerle olduğu gibi Türkiye ile de iyi ilişkiler kurmak istediklerini' belirtti. Başkent Kabil'deki Dışişleri Bakanlığı toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyen Muttaki, Türk makamlarıyla irtibat halinde olduklarını dile getirerek ''Türkiye'den beklentimiz Afganistan halkının yanında olması ve Afganistan'ın altyapı çalışmalarına, özellikle Kabil havalimanının yeniden inşa edilmesi konusunda yardım etmesi" dedi.

Muttaki, "Bu konularda Türkiye ile irtibat halindeyiz. En yakın zamanda görüşmelerimiz sonuçlanabilir'' diye konuştu. AA'nın aktardığına göre Muttaki, 'Türkiye'nin iyi bir hükümete sahip olduğunu' söyledi.

AFGANİSTAN'A 1 MİLYAR DOLAR YARDIM SÖZÜ

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen 'Afganistan’daki İnsani Durum' konulu uluslararası konferansa değinen Muttaki, Afganistan'a 1,1 milyar dolardan fazla bağış sözü verilmesini olumlu karşıladıklarını belirterek teşekkür etti. Muttaki, Taliban'ın, bağış yapan ülkelerle iş birliği yapacağını ve bu yardımların şeffaf bir şekilde dağıtılacağını vurguladı.

Ayrıca Asya Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankasını, Afganistan'ın kalkınması için yardım etmeye çağıran Muttaki, "Afganistan'a ait paraların ABD tarafında bloke edilmesi acımasız bir harekettir. İnsani meseleler siyasetle ilişkilendirilmemesi gerekiyor" dedi.

'ABD İLE İYİ İLİŞKİLER KURMAK İSTİYORUZ'

ABD birliklerinin güvenli bir şekilde Afganistan'dan çekilmesini sağladıklarını dile getiren Emirhan Muttaki ancak ABD'nin kendilerine teşekkür etmek yerine Afganistan'ın rezervlerini dondurduğunu bildirdi. Muttaki, ABD dahil tüm ülkelerle iyi ikili ilişkiler kurmak istediklerini, ABD'nin Afganistan'a baskı yapmaması gerektiğini vurguladı.

Taliban'ın, ülkenin ekonomik durumunu iyileştirmek için Afganistan'daki yatırım fırsatlarını artıracağını ifade eden Muttaki, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. Muttaki, Taliban geçici hükümetinin kurulması konusunda çoğu ülkenin olumlu tepki verdiğini ancak az sayıda ülkeden olumsuz tepki geldiğini sözlerine ekledi.