Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü tarafından Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen mitingine Yunanistan’da iktidarda olan Alexis Tsipras liderliğindeki Syriza’nın Merkez Komite Üyesi ve Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous da katıldı.

Syriza Merkez Komite Üyesi Bournous, mitingde Nazım Hikmet’in 24 Eylül 1945’te Piraye’ye yazdığı şiiriyle seslenerek “En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız” dedi.

Konuşmasında Yunanistan’da son 5 yılda binlerce Yunanistanlıların sosyal güvenlik hakkının kaybettiğini ve Yunanistan’ın insani bir krize maruz kaldığını söyleyen Bournous şunları söyledi:

‘SYRIZA’NIN MÜCADELESİ TÜM DÜNYA HALKLARININ MÜCADELESİDİR’

“Bu nedenle de Yunanistan halkı 25 Nisan’da tarihi karar verdi ve bizi sandıktan lider sol parti olarak çıkardı. Bugün Syriza’lı Yunanistan hükümeti halkın koşullarını düzeltmek için mücadele ediyor. Yoksulluk ve yolsuzluğa karşı mücadele ediyoruz.

“Hükümet şimdiden borçları olan yurttaşların borçlarını ödemesi için gereken düzenlemeyi yaptı. Ayrıca ilaç maliyetlerini düzeltmeye, ulaşım ihtiyaçları için yasal düzenlemeler hazırlamaktayız. Toplu sözleşme ile ilgili olarak da düzenlemeler yaptık. Bursa’da direnişini sürdüren emekçilere dayanışma dileklerimizi iletiyoruz.

“Syriza’nın ve Yunanistan halkının daha iyi bir dünya için çalışmaları milli mücadele değildir. Bu tüm dünya halklarının mücadelesidir. Bu ilerleme ve demokrasi için mücadele edenlerin ortak mücadelesidir.

“Yunanistan’daki gelişmeler Ortadoğu için tarihi bir kapı araladık. Syriza tüm demokratik güçlerle diyalog içindedir. Eş ortaklar arasında barış, dayanışma, demokrasi ve eşit çıkarlar temelinde gerçekleşecek diyalog var olan zorlukları aşmanın tek yoludur.

NAZIM HİKMET’İN ŞİİRİ  

“Çünkü şairin dediği gibi en güzel deniz henüz gidilmemiş olanıdır. En güzel çocuk henüz büyümedi. En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız. Ve sana söylemek istediğim en güzel söz henüz söylememiş olduğum sözdür.

“Yaşasın barış ve kardeşlik, yaşasın halkların dayanışması.”

(İMC TV)