Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, büyük miktarda uyuşturucu hap alma suçuyla yakalanan Ali Ahmet Ağırdaş'ın bugün idam edildiğini açıkladı.

Suudi Arabistan Haber Ajansı'nda (SPA) yer alan haberde, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı'nın Türkiye uyruklu Ali Ahmet Ağırdaş'ın mahkeme tarafından hakkında verilen idam hükmünün bugün uygulandığını belirtti.

34 yaşındaki Ağırdaş Hatay'dan gittiği Suudi Arabistan'da garson olarak çalışırken, 8 yıl önce tutuklanıp, idam cezasına çarptırılmıştı.

Ağırdaş, 2006'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’a çalışmaya gitti. Burada bir lokantada garson olarak işe başlayan Ağırdaş, bir süre sonra uyuşturucu deposuna yapılan baskında yakalanıp, tutuklandı. Riyad mahkemelerince yargılanan Ağırdaş, 2008'in mayıs ayında idam cezasına çarptırıldı.

Ağırdaş'ın annesi Hindiye Ağırdaş, oğlunun suçsuz olduğunu söyleyerek, oğlunun kurtarılması için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı'ndan yardım istemişti.Suudi Arabistan'dan bağımsız kaynaklarca haber alınamadığından idam kararlarının ne kadarının infaz edildiği tam olarak bilinmiyor. Uluslararası Af Örgütü, Arabistan'ın idam cezası alanların yarısını infaz ettiği görüşünde.

Türk mahkumlar arasında ise bazı girişimler başarılı oldu. 2009'da Allah'a küfrettiği iddiasıyla idam cezası alan Türk berber Sabri Boğday'ın Türk Dışişleri'nin girişimleriyle serbest bırakılmıştı.

Suudi Arabistan, Çin, İran ve Irak'tan sonra dünyada idam cezasının en çok uygulandığı ülkelerden. 2013'te ülkede resmi rakamlara göre 26, Uluslararası Af Örgütü'ne göreyse 79 kişinin idam cezası infaz edildi.

(Hurriyet, Al Jazeera)