Susurluk skandalının aktörlerinden Abdullah Çatlı, İbrahim Şahin ve Haluk Kırcı’nın katıldığı bir düğünün görüntüleri 28 yıl sonra ortaya çıktı.

Ortaya çıkan diğer videoda da aynı düğüne BBP’nin eski genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun katıldığı görülüyor.

Siyaset, devlet ve mafya üçgenini ortaya çıkaran Susurluk kazasının aktörlerinden Abdullah Çatlı, Haluk Kırcı ve İbrahim Şahin’in katıldığı bir sünnet düğünün görüntüleri, yıllar sonra ortaya çıktı.

1995 yılına ait olduğu görülen videoda organize suç örgütü lideri, ülkücü Abdullah Çatlı, Bahçelievler Katliamı’nda yedi Türkiye İşçi Partisi üyesi genci öldürmekten hüküm giyen Haluk Kırcı, eski Özel Harekat Daire başkanı, Susurluk Davası mahkûmu, faili meçhul cinayetler davası sanığı İbrahim Şahin, Susurluk Davası hükümlüsü Sami Hoştan, Susurluk Davası sanıklarından eski özel harekatçı Oğuz Yorulmaz gibi isimlerin yer aldığı görülüyor.

Yeni ortaya çıkan kamera görüntülerine göre, kutlamanın yapılacağı mekânın kapısında karşılanan Abdullah Çatlı, yanında bulunanlarla birlikte salona yürüyor. Bir dönemin karanlık aktörleri düğün sırasında aynı masayı paylaşıyor.

Düğüne ilişkin görüntüler bununla da sınırlı değil.

6 gün önce ‘Reis Abdullah çatlı Fan’ ismini kullanan bir hesap tarafından YouTube’a yüklenen görüntülerin ikinci kısmında ise, 25 Mart 2009’da gerçekleşen helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da düğüne katıldığı görülüyor.

BİR DÜĞÜN DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Susurluk kazasıyla ortaya çıkan derin devlet çetesi ilk kez yine bir düğünde çekilen görüntülerle netleşmişti.

Radikal gazetesinin manşete taşıdığı fotoğrafın çekildiği düğünü davanın sanıklarından Ayhan Akça şöyle anlatmıştı:

"Ben ve Ziya Bandırmalıoğlu çocuklarımızı sünnet ettirmek istememizle İbrahim Şahin benim oğlumun kirveliğini, Mehmet Özbay da Ziya Bandırmalıoğlu'nun kirveliğini yaptı. Bu konuda basına yanıysan fotoğraf da bu düğünde çekilen fotoğraftır. Ben Abdullah Çatlı'nın önceki faaliyetlerini Abdullah Çatlı olarak bilmem, kendisini Mehmet Özbay olarak, işadamı olarak biliyorum. İbrahim Şahin ile ne şekilde tanışık oldukları hususunda bilgi sahibi değilim."

Ziya Bandırmalıoğlu 2021'in aralık ayında İstanbul'un Kadıköy ilçesindeki bir restoranda çıkan çatışmada öldürülmüştü.

SUSURLUK SKANDALI

Türkiye tarihinin en büyük skandallarından biri olan Susurluk skandalı, 3 Kasım 1996’da Balkıkesir’in Susurluk ilçesinde yaşanan trafik kazası ile ortaya çıkmıştı. DYP Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak, İstanbul Kemalettin Eröge Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kocadağ, Abdullah Çatlı’nın, kaza yapan araçta birlikte seyahat ettiği anlaşılmıştı. Kazada, Mercedes'i kullanan Hüseyin Kocadağ, Abdullah Çatlı ve Gonca Us ölmüş, Sedat Bucak yaralı olarak kurtulmuştu.

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da, Susurluk Davası’nda yargılanmış ve cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek, Abdullah Çatlı’nın saklı bulunduğu yeri bildiği halde yetkili mercilere haber vermemek ve gizlenmesine yardım etmek, Çatlı ve Yaşar Öz’e silah taşıma izin belgesi vermek ve hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesini sağlamak suretiyle görevi kötüye kullanmakla suçlanmıştı.