Süryani mezarlığına saldırı: Mezar taşlarını kırdılar

Adıyaman’da Süryani halkına ait mezarlıktaki bazı mezar taşlarının kırılarak tahrip edildiği tespit edildi

Güncel 02.11.2016 - 21:24 02.11.2016 - 21:24
Adıyaman’ın Mara mahallesinde bulunan Süryani Mezarlığı’ndaki bazı mezar taşları kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından tahrip edildi.

Mezarlığa yapılan saldırının dün akşam saatlerinde gerçekleştirildiği öğrenilirken, üzerinde Süryanice ve Türkçe yazılı olan haç şeklindeki mezar taşlarının kırılarak tahrip edildiği tespit edildi.


 
Saldırıda, İpekçi, Demirci, Gergerli, Bayyiğit ve Taşçı ailelerine ait mezarlar da dahil olmak üzere yaklaşık olarak on Süryani yurttaşın mezar taşı kırılarak tahrip edildi.


Adıyaman’daki Mor Petrus Mor Paulus Süryani Kilisesi’ne bağlı olan mezarlığa 2006 yılında da benzer bir saldırı gerçekleştirilmiş ve bazı mezar taşları aynı şekilde kırılarak tahrip edilmişti. 

Mor Petrus Mor Paulus Süryani Kilisesi’nin din görevlisi ve Metropolit Vekili Melki Ürek olayı kınadığını açıklarken, bölgedeki Süryani halkının girişimleriyle 2009 yılında mezarlıkta bakım çalışmaları başlatılmış ve olası yeni saldırılara karşı 2013 yılında mezarlığın duvarları yükseltilerek tel örgülerle de çevrilmişti.
(Hrant Kasparyan / Demokrat Haber)

Yorumlar

Patreon Destek Olma

Online Otobüs Bileti Al