Suruç Katliamı Davası’nda avukatların mütalaaya karşı savunma talebi, önceki duruşmada reddi hakim talebinde bulundukları gerekçesiyle oybirliğiyle reddedildi. 

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürmek amacıyla Amara Kültür Merkezi'nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde bir araya gelen gençlere yönelik DAİŞ’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında 33 genç katledilmişti. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Adıyaman Baro Başkanlığı tarafından görevlendirilen Cüneyt Coşkun, Adıyaman Barosu olarak davaya müdahil olma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti talebi oybirliğiyle reddetti. Ardından iddia makamı 19’uncu duruşmada açıkladığı mütalaayı yineledi. Bir önceki duruşmada avukatların savunma yaptıkları belirtilerek tanık vekillerinin savunma yapmamasına karar verildi. 

AVUKATLARDAN İTİRAZ

Karara itiraz eden dosya avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, reddi hakim talebine karşı beyanda bulunmayacaklarını belirtti. Özbingöl, “Bir önceki celsede savunma olarak sadece reddi hakim talebinde bulunduk. Mütalaaya karşı vekiller ve katılan aileler olarak ayrı ayrı savunmalarda bulunacağız” dedi.  

Ardından dosya avukatlarından Serdil İzol, “Bir önceki duruşmada reddi hakim talebinde bulunduğumuzda usul açısından yapılması gereken tutukluluk ile ilgili bir işlem yapılması gerek. Sizin mütalaaya karşı savunma yapmamızı engellemeniz usule aykırı” diye konuştu.

AİLELERDEN TEPKİ

Mahkeme heyeti avukatların mütalaaya karşı savunma yapma talebini bir önceki duruşmada reddi hakim talebinde bulundukları gerekçesiyle oybirliğiyle reddetti. Karara avukat ve aileler tepki gösterdi. 
Savunma haklarının engellendiğini belirten katliamda yaralanan isimlerden Koray Türkay, mahkeme heyetine tepki gösterdi. Ardından aileler, ayağa kalkarak mahkeme heyetine, “Katil sizsiniz, katliamın hesabını soracağız. Bizi dinlemek zorundasınız. Bu davayı bu şekilde kapatamazsınız. Bizi öldürürsünüz ama buradan çıkmayız” diye tepki gösterdi.  

Aileler ve Suruç yaralıları jandarma zoruyla duruşma salonundan çıkarılmak istendi. Avukatlar ve HDP Milletvekillerinin araya girmesiyle aile ve yaralıların salondan çıkarılması engellendi. Mahkeme heyeti duruşmaya kısa bir ara verdi. Verilen arada salona çok sayıda jandarma alındı. Aile ve avukatların bekleyişi sürüyor.  

Kaynak: MA