Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de ikamet eden Türkiye vatandaşlarının yurda dönmesi tavsiyesinde bulundu. Bakanlıktan yapılan duyuruda, "Suriye'deki gelişmelerin seyrinin vatandaşlarımız için ciddi güvenlik risklerini beraberinde getirdiği görülmektedir. Bu itibarla, Suriye'de ikamet eden vatandaşlarımızın yurda dönmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir" denildi.

 

Bakanlık, Suriye'deki gelişmelerin özellikle karayoluyla seyahatler açısından yol açtığı sıkıntıların daha önceki duyurularla dikkate getirildiğini ve mecbur kalınmadıkça Suriye üzerinden karayolunun kullanılmaması, zorunlu hallerde ise gündüz seyahat edilmesi yönünde uyarılarda bulunulduğunu da hatırlattı. Duyuruda, Suriye'deki son gelişmeler ışığında, Şam Büyükelçiliği Konsolosluk şubesince konsolosluk hizmeti verilmesi faaliyetinin 22 Mart 2012 Perşembe günü saat 17.00'den itibaren durdurulacağı, Halep Başkonsolosluğu'nun ise vatandaşlara mevcut koşullar çerçevesinde konsolosluk hizmetleri sunmaya devam edeceği kaydedildi.

 

Öte yandan Suriye'deki Türkiyelilerin gerektiği takdirde Beyrut ve Amman Büyükelçiliklerinin konsolosluk şubelerine başvurmalarının her zaman mümkün olduğu vurgulandı.

 

Duyuruda, "Suriye'deki vatandaşlarımızın ayrıca konsolosluk hizmetleri ve işlemleri hususlarında danışmak istedikleri konularda haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi'yle ( 90 312 292 29 29) temasa geçmeleri tavsiye edilmektedir" denildi.