Kofi Annan, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Suriye konulu uluslararası toplantının sonuç bildirisinin yayımlanmasından sonra yaptığı açıklamada, katılımcı ülkelerin, Suriye'de barışın tesisi için geçiş hükümetinin kurulması konusunda anlaştıklarını belirtti.

 

Annan, siyasi bir anlaşmaya varmanın Suriye halkına düştüğünü ifade etti.

 

Toplantının sonuç bildirisinde ise geçişin mümkün olacağı tarafsız bir ortam yaratılabilmesi için bir geçiş hükümetinin kurulması konusunda anlaşıldığı bildirildi.

 

Söz konusu geçiş hükümetinin, mevcut yönetimin, muhaliflerin ve diğer grupların üyelerini içerebileceği, ortak rıza temelinde oluşturulabileceği belirtilen bildiride, ülkenin geleceğine Suriye halkının karar vereceği, Suriye'de toplumun tüm kesimlerinin, ulusal diyalog sürecine dahil edilmesi gerektiği vurgulandı.

 

Bildiride bu temelde anayasal düzenin ve adalet sisteminin gözden geçirilebileceği, sonucun, halkın onayına sunulacağı, anayasal düzen kurulduğunda, özgür ve çok partili seçimler için hazırlanılması, kadınların geçiş sürecinin tüm safhalarında tam anlamıyla temsil edilmeleri gerektiğinin altı çizildi.

 

Geçiş sürecinde güvenlik, istikrar ve sükunetin önemine değinilen bildiride, tüm tarafların, şiddetin kalıcı biçimde durmasının temini için geçiş hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda olduğu belirtildi.

 

Suriye'nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve birliğine saygı gösterilmesi gerektiği dile getirilen bildiride, Eylem Grubu'nun üyeleri dahil olmak üzere uluslararası toplumun, bu ülkedeki tarafların varacağı anlaşmanın uygulanmasına önemli destek vermeye hazır olduğu ifade edildi.

 

Bildiride ayrıca Eylem Grubu'nun, Suriye'de süregelen ve artan ölümleri, yıkım ve insan hakları ihlallerini kınadığı, şiddetin ve insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi ve Suriyelilerin liderliğinde geçiş hükümetine yönelik sürecin başlatılması için ivedilikle ve yoğun biçimde çalışmaya kararlı olduğu bildirildi.

 

KİMLER KATILDI?

Suriye’nin geleceğinin belirleneceği toplantıda Suriye yoktu. Suriye’nin en önemli destekçisi İran da çağrılmamıştı. Toplantıya BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri İngiltere, ABD, Rusya, Çin ve Fransa'nın yanı sıra Irak, Kuveyt, Katar dışişleri bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ile BM Genel Sekreteri katıldı.

 

Toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bulundu.

 

Kofi Annan, toplantıda yaptığı konuşmada, daha önce Suriye konusunda hazırladığı 6 maddelik planın uygulanmadığı için krizin derinleştiğini belirterek, sorunun daha büyük tehditlere yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

 

DAVUTOĞLU: "ÖNEMLİ BİR ADIM"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cenevre'de yapılan Suriye konulu toplantının ardından kabul edilen ve Suriye'de bir geçiş hükümeti oluşturulması yönündeki metinle ilgili, "Bu mutabakat önemli bir ilk adımdır. Önemli olan bundan sonra bu mutabakat çerçevesinde anlaşılan hususların alana nasıl yansıyacağı, alanda nasıl hayat bulacağı" dedi.

 

Davutoğlu, Cenevre'de 9 ülke dışişleri bakanları ve AB ile BM'den yetkililerin katılımıyla yapılan Suriye toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Daha önce de birçok sözler, çerçeveler ortaya konuldu ama alana yansıtılmadığı zaman bunlar önemini kaybediyor. Türkiye olarak bunun alana yansıması bağlamında yakın takipçisi olacağız" diye konuştu.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti: "Biz bugün uzun müzakereler sonucunda böyle bir metnin ortaya çıkmasını olumlu bir gelişme olarak, olumlu bir ilk adım olarak değerlendiriyoruz. Birçok müzakereler yapıldığı için herkesin zihnindeki tam perspektif yansıtılmamış olabilir ama metnin zaten kendisi bir değişim ve geçiş süreci perspektifini barındırıyor. Bundan sonra uygulamaya bakacağız."

 

CLİNTON YAPTIRIM İSTEDİ

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, BM Güvenlik Konseyi'nden, Suriye'ye askeri müdahale yetkisi veren yaptırımlar geçirmesi çağrısında bulundu.

 

Clinton, kabul edilen planın, "Esad sonrası hükümetinin yolunu açtığını" savundu.

 

ABD Dışişleri Bakanı, "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, bildiride dile getirilen ortak rıza testini elindeki kanla asla geçemeyeceğinden gitmek zorunda olduğunu" savundu.

 

Hillary Clinton, konuşmasında ayrıca BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'ye askeri müdahale yetkisi veren yaptırımlar geçirmesi çağrısında bulundu.

 

"ESAD'IN GÖREVİ BIRAKMASI GEREKMİYOR"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, BM'nin Suriye barış planına göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevini bırakmasının gerekmediğini belirtti.

 

Lavrov, yaptığı açıklamada, bildiride, "Suriye halkına, herhangi bir geçiş süreci biçimini empoze etme girişiminin bulunmadığını" söyledi.

 

Lavrov; Suriye'deki silahlı grupların onları yasadışı ve gayrı meşru olarak destekleyen dış güçlerden silah aldıklarını belirtti.

 

Suriye hükümetinin Annan planını onayladığını ve ona bağlı kaldığını vurgulayan Lavrov; fakat silahlı grupların bu plana hiçbir şekilde bağlılık sergilemediklerini, dış tarafların da bu planı sabote etmeye çalıştıklarını söyledi.