Devlet Başkanı Beşar Esad'ın reform sözü muhalefeti ikna etmeye yetmedi. Gösteriler bu kez Dera'nın yanısıra başkent Şam ve Hama'ya sıçradı. Şam'da onlarca kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Dera ise şiddetli çatışmalara sahne oluyor. El Cezire televizyonu güvenlik güçlerinin 20 kişiyi öldürdüğünü duyurdu.

Esad'ın reform vaadi, muhalefeti tatmin etmedi, "Bu reformlar taleplerimizi karşılamıyor" diyen muhalefet durmadı. Dera'da gösteriler bugün de devam etti.

Dera'da cuma namazından sonra yaklaşık 200 kişi yönetim karşıtı gösteri düzenledi. Bir görgü tanığı, Dera'da cuma namazından sonra gösteri yapanların, "Dera sana kanımız, canımız feda olsun" sloganları attıklarını söyledi.

Kentin polis ile göstericiler arasındaki şiddetli çatışmalara sahne olduğu ve güvenlik güçlerinin 20 kişiyi öldürdüğü belirtiliyor.

Reuters haber ajansı, görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde, binlerce kişinin toplandığı Dera'daki meydanda bulunan Hafız Esad'ın heykelinin ateşe verildiği kaydetti.

Çok sayıda askerin konuşlandırıldığı şehre gazetecilerin girişi yasaklandı.

Dera'da bir haftadır süren gösterilerde onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

ŞAM DA KARIŞTI

Başkent Şam'da da 200 kişilik bir grup, "Yanındayız Dera" sloganlarıyla sokaklara döküldü. Gösteriye polis müdahale etti, onlarca kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Şam'daki Emeviye Camisi'nde yönetimi destekleyen grup ile protestocular karşılaştı. Yönetimi destekleyen grubun içine düşen iki protestocuyu linç edilmekten polis kurtardı.

El Cezire televizyonu, 1882'de hükümet karşıtı binlerce kişinin öldürüldüğü Hama'da toplanan göstericilerin, Esad ailesinin bir an önce yönetimi bırakması için sloganlar attıklarını aktardı.

HAMA'DA DA GÖSTERİLER VAR: "ESAD İSTİFA" SESLERİ

Suriye'nin Hama kentinde de hükümet karşıtı gösteriler düzenlendi. El Cezire televizyonu, Hama'da binlerce kişinin Şam yönetimi karşıtı gösteri düzenlediğini duyururken, göstericilerin, Esad ailesinin bir an önce yönetimi bırakması yönünde sloganlar atıklarını aktardı.

Öte yandan kanal, ülkenin güneyindeki illerden yüzlerce kişinin Dera kentine gitmeye çalıştığını kaydetti.

Devlet Başkanı Beşar Esad'ın basın danışmanı, dün hükümetin 48 yıllık olağanüstü kaldırmak üzere çalışmalara başlayacağını ve demokratikleşme yönünde reforma gidileceğini açıklamıştı.

Bu haberin ardından ülkede yüzlerce kişi kutlama amacıyla sokaklara dökülmüştü.

DIŞİŞLERİ TAKİPTE

Ankara da Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ediyor. Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin reform sürecinde gerekli çalışmaların süratle tamamlanarak alınacak kararların zaman kaybedilmeden uygulamaya konulmasının son derece önemli olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın talimatı doğrultusunda, olaylarda meydana gelen can kayıplarının faillerini saptamak için soruşturma başlatılmasını ve gözaltına alınan kişilerin salıverilmesi kararını doğru yönde atılmış adımlar olarak değerlendiriyoruz. Suriyeli yetkililerin halkın meşru taleplerinin ve beklentilerinin karşılanmasını teminen siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda reform çalışmalarının başlatılması konusundaki açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Gerekli çalışmaların süratle tamamlanarak alınacak kararların zaman kaybedilmeden uygulamaya konulması son derece önemlidir. Türkiye, reform süreci çerçevesindeki çalışmalara elinden gelen her türlü desteği vermeye ve katkıda bulunmaya hazırdır" denildi.

CNNTURK