Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak Türkiye tarafından yapılacak herhangi bir operasyona "tüm meşru yollarla karşı koymakta kararlı olduklarını" ifade etti.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından bir kaynak devlet ajansı SANA'ya yaptığı açıklamada; "Türk rejiminin şahin ifadelerini, agresif niyetlerini ve Suriye sınırının yakınında toplanmakta bulunan askeri kalabalıklarını en şiddetli ifadelerle kınıyoruz" dedi. Kaynak; "bu tehditlerin Suriye toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymayı onaylanan uluslararası kanun ve BMGK kararlarına ağır bir ihlal olduklarını" dile getirdi.

Kaynak, "Erdoğan rejiminin saldırgan davranışının Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarındaki Türk genişleme hedeflerini açıkça gösterdiğini ve hiçbir bahaneyle haklı çıkamayacağını ekledi. Kaynak; Türkiye rejiminin Adana Anlaşmasını inkar etmesi ve görmezden gelmesi bu rejiminin sınır güvenliği ile ilgili iddia ettiği endişelerinin yalan olduğunu gösterdiğini dile getirirken aksi durumda sınır güvenliği eylemlerin gerçekleştirilebileceğini" belirtti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Şam'a karşı savaşmış kişilerin de Türkiye'ye karşı mücadele etme kararı alması durumunda onları "kucaklamaya hazır olduklarını" ifade etti.

Kaynak açıklamasının sonunda Türkiye'nin operasyonu düzenlerse "Astana sürecinde garantör rolünü kaybederek tüm siyasi sürece ciddi bir darbe vurmuş olacağını" iddia etti.