Sulukule’de evleri yıkılıp projeden hak sahibi olan aileler ödedikleri yüklü aidatlar ve yüzbinlerce liralık borca rağmen sitedeki kusurların giderilmemesinden şikâyetçi.

BirGün'den Olgu Kundakçı'nın haberine göre; Sulukule’de TOKİ-Özkar İnşaat ortaklığında inşa edilen ‘dönüşüm’ projesi kapsamında evleri yıkılıp, yeni konutlardan hak sahibi olan aileler yüz binlerce liralık borç yükü altına girerken, diğer taraftan da inşaat kusurlarıyla başa çıkmaya çalışıyor: Delik deşik yollar, akıtan su boruları, daha iki yıl önce döşenmesine rağmen kırılıp sil baştan asfalt dökülen kaldırımlar, salıncakları monte edilmemiş çocuk parkları...

ÖMÜR BOYU BORÇLULAR AMA...


Sulukule’deki evi 2008’de yıkılan Gani ailesi, projeden kendilerine verilen iki daire için ayda 850 lira borç ödüyor, bu parayı 15 yıl boyunca ödemek zorundalar. 71 yaşındaki İsmail Gani, “Tapuyu almaya benim ömrüm yetmez, evlatlarım bu borcu ödeyebilirlerse ödeyecekler” diyor. Gani, ödeyecekleri tüm bu paraya karşın binaların kalitesiz malzeme ve işçilikle yapıldığından şikâyetçi:

“Bize konutları en geç 2 yılda teslim edeceklerini söylemelerine rağmen proje tadilatları nedeniyle 6 sene bizi oyaladılar. Konutları teslim aldık ancak birçok sıkıntı yaşıyoruz. İnşaatlar ucube denilebilecek bir yapı sistemiyle yapılmış. İç tesisatta tam yedi kez sorun yaşadık. 136 lira aidat ödüyoruz, ama sitenin her yeri dökülüyor. Geçen yıl sitenin etrafını çevirdikleri jiletli tel ve kamera sistemi için her haneden bin 453 lira para topladılar, ama bu para da Fatih Belediyesi’nin talimatıyla kapılar açık tutulduğundan boşa gitti. Bizleri borç batağına batırdıkları yetmemiş gibi sitede pek çok aksaklıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunları site yönetimine, TOKİ’ye belirtmemize rağmen bir netice alamadık.”