İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Sinop İl Başkanlığı toplantısında konuştu. "Etrafımızdaki tüm ülkeler 'oh' diyecekler"

Gözden kaçırmayın

AKP’li Cahit Özkan ve Ömer Çelik'ten fotoğraf: Sıkı dostlar arasına kimse giremez AKP’li Cahit Özkan ve Ömer Çelik'ten fotoğraf: Sıkı dostlar arasına kimse giremez

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Ekonomik vesayetten kurtulduğumuz andan itibaren sadece biz 'oh' demeyeceğiz, etrafımızdaki tüm ülkeler 'oh' diyecekler. Bu vesayetler altında ezilmeye, mahkum edilmeye çalışılan bütün ülkeler 'oh' diyecekler. Bizim dünyaya sorumluğumuz budur" dedi.

Bakan Soylu, AK Parti Sinop İl Başkanlığınca, Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli'nde düzenlenen "Vefa Buluşması"na katıldı. Burada konuşan Soylu,  geçmişte Türkiye'de insanların değerleriyle oynamaya çalışıldığını belirterek şöyle dedi: 

MUHALEFETİN SÖZLERİNE KİMSE BAKMIYOR

"Kıyafetleriyle oynamaya çalıştılar, inançlarını, haşa, aşağılamaya çalıştılar. Yapmadıkları kalmadı. Bunlardan bahsetmek, bunlara yönelik adım atmak, bunlara yönelik bir değişim ortaya koymayı, bırakın gerçekleştirilmesini, zihinden geçirilmesinin bile kelepçelendiği bir dönemde, Allah'a çok şükürler olsun, sizin sayenizde Türkiye bambaşka bir tabloya çıktı. Dışarıdakilerle temas ettiğimizde bu ülkeye hayranlıkla bakıyorlar. Diyorlar ki, 'Siz Azerbaycan'da uzun yıllardan beri çözülmeyen bu şeyi Azerbaycan'la beraber olarak nasıl çözdünüz?' Karabağ meselesini... Bize diyorlar ki, 'Libya, Doğu Akdeniz... Siz neler yapıyorsunuz? Kapalı Maraş'ı nasıl açtınız?' Amerika var, Avrupa var, var oğlu var. 'Nasıl açtınız? Bunları nasıl gerçekleştirdiniz? Bunu nasıl yaptınız? Siz çok uzun yıllardan beri, açılamaz gerçekleştirilemez yapılmaz denilen Ayasofya'yı nasıl açtınız? Siz tüm dünya kendi derdine düşmüşken, Avrupa kendi düşmüşken Amerika kendi derdine düşmüşken bu büyük yatırımları, Türkiye'nin kalkınmasını nasıl gerçekleştirdiniz'. Türkiye'nin içindeki muhalefetin o kendini bilmez sözlerine ne dünya bakıyor ne de kimse bakıyor. Herkes Türkiye'nin güçlü adımlarına ve etrafındaki coğrafyayla ilgili temasına bakıyor."

Türkiye'nin tüm tehdit ve saldırılara karşı ayakta kalmayı başardığını aktaran Soylu, dünyanın, Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki istikrarsızlıktan etkilenmemesini konuştuğunu belirterek, "'Etkilenmenizi nasıl ortadan kaldırdınız'. Bize bunu soruyorlar. 'Siz insansız hava araçlarını, silahlı insansız hava araçlarını nasıl yaptınız? Acaba bize de verir misiniz'. Geldiğimiz nokta. İçinde yaşamamıza rağmen hepimizin hayranlığını tekrar ortaya koyan bir noktadır." ifadesini kullandı.

EKONOMİK VESAYETİORTADAN KALDIRMAK İSTİYORUZ

AK Parti kadroları ve millet sayesinde ülkedeki bütün vesayetlerin dağıtıldığını dile getiren Soylu, son bir vesayet kaldığını belirtti:

"Yirmi yıldır Türkiye'yi Sayın Cumhurbaşkanımız idare ediyor. Türkiye'yi ayakta tutan bu anlayışı hep beraber onun yönetimiyle sağladık. Bir adımımız şudur, şu ekonomik vesayeti ortadan kaldırabilmek. Ekonomik vesayeti ortadan kaldırmak, sadece Türkiye için arzu edilen ve istenen bir şey değildir. Biz bu ekonomik vesayetten kurtulduğumuz andan itibaren sadece biz 'oh' demeyeceğiz, etrafımızdaki tüm ülkeler 'oh' diyecekler. Bu vesayetler altında ezilmeye, mahkum edilmeye çalışılan bütün ülkeler 'oh' diyecekler. Bizim dünyaya sorumluğumuz budur. Elbette kendi gelecek neslimize bir sorumluluğumuz var. O da budur. Elbette ki geçmişimize ait bir sorumluluğumuz var. O da budur. AK Parti hikayesinin şahikaya ulaşacağı, en üst noktaya ulaşabileceği yer burasıdır. Ondan sonra bütün yollar açılacaktır. Hem de bütün yollar. Allah'ın izniyle. 'Bu ekonomik vesayetten siz kurtulamazsınız' diyen, bizi öğrenilmiş çaresizliğe mahkum edenlere, 'Siz yeni bir şey mi icat etmeye çalışıyorsunuz' diye dudak bükenlere, 20 yıl önce nasıl dudak büktükleri gibi, nasıl mahcup oldukları gibi yeniden mahcup olmayı yaşatacak, ama milletimize de huzuru, aynı zamanda eminliği yaşatacak bu kadrolardır."