Doğu Afrika ülkesi Sudan'dan yeni bir darbe girişimi haberi geldi. Ülke medyası askeri güçlerin dört bakanının ve iktidardaki konseyin bir sivil üyesini tutukladığını, başbakan Abdullah Hamduk'un evininse sarıldığını duyurdu.

Sudan'da bir grup askerin Başbakan Abdullah Hamduk'un evini kuşattığı ve zorunlu ikamete aldığı bildirildi.

Ülkede internet ve telefon hatlarında kesintiler yaşanıyor.

Sudanlı siyasi partiler, darbe girişimi sonrası sivil itaatsizlik çağrısı yaparken Sudan Meslek Odalar Birliği ise halkı sokağa inmeye çağırdı.

Sudan Enformasyon Bakanlığı: Başbakan Hamduk'un, darbeyi reddettiği için tutuklandığı ve bilinmeyen bir yere nakledildiği bilgisini paylaştı.

Sudan ordusundan konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

ABD: ASKERİN YÖNETİME EL KOYMASI, ABD YARDIMINI RİSKE ATAR

ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman, yaptığı açıklamada, ordunun yönetime el koymasının Sudan'ın Anayasa Deklarasyonu'na aykırı olacağı ve ülkeye yönelik ABD yardımını riske atacağı konusunda uyardı.

AB'DEN 'GEÇİŞ SÜRECİNİ YENİDEN RAYINA OTURTMA' ÇAĞRISI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı açıklamada Sudan'daki gelişmeleri son derece endişeyle izlediklerini belirtti.

Borrell, "AB, tüm paydaşları ve bölgesel ortakları geçiş sürecini yeniden rayına oturtmaya çağırıyor" ifadelerini kullandı.