Yolsuzlukla suçlanan FIFA Genel Sekreteri Valcke görevden alındı

FIFA şimdi de 2014 Dünya Kupası’ndaki yolsuzluk skandalıyla gündemde

Yolsuzlukla suçlanan FIFA Genel Sekreteri Valcke görevden alındı

2018 ve 2022 dünya kupalarının oylamasında yaşanan rüşvet skandallarından sonra FIFA şimdi de 2014 Dünya Kupası’ndaki yolsuzluk skandalıyla gündemde. FIFA tarafından yapılan açıklamada, kupa maçlarının biletlerinin fahiş fiyatlara satılmasına ilişkin skandalda adı geçen Genel Sekreter Jérôme Valcke’nin görevden alındığı duyuruldu.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından yapılan basın açıklamasında, Jérôme Valcke’nin karıştığı skandal hakkında Etik Komisyonu tarafından soruşturma açılmasının istendiği duyuruldu. Açıklamada Valcke’nin soruşturma süresince görevinden alınmasına karar verildiği de belirtildi.

2007'den bu yana FIFA Genel Sekreterliği görevini yürüten Fransız vatandaşı Valcke iddaları "uydurma ve çirkin" diye tanımladı.

FIFA Başkanı Sepp Blatter Haziran'da yeniden göreve seçildikten sonra istifa ettiğini açıklamıştı.

Geçen ay FIFA Başkanı olmayı istediğini söyleyen Valcke, Blatter'in kuruluştaki sağ koluydu. Ancak Valcke şimdi FIFA Etik Komitesi tarafından soruşturuluyor.

ABD'nin yürüttüğü FIFA soruşturmasının yanı sıra, İsviçre Polisi de 2018 ve 2022 Dünya Kupası organizasyonlarının Rusya ve Katar'a nasıl verildiğini araştırıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 09:13
YORUM EKLE