Lance Armstrong'a jet hızıyla ret

Ünlü bisikletçinin başı Anti Doping Ajansı’yla belada…

Lance Armstrong'a jet hızıyla ret

Amerikalı bisikletçi Lance Armstrong’un adil yargılanma hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle, ABD Anti Doping Ajansı’na karşı yaptığı dava başvurusu reddedildi.

 

New York'taki mahkeme Lance Armstrong'un dava talebini başvurudan sadece birkaç saat sonra geri çevirdi. Armstrong'un girişimini “şahsî reklam ve itibarını yükseltme çabası” olarak niteleyen yargıç Sam Sparks, ünlü bisikletçinin 80 sayfalık başvurusunu da "çok uzun" buldu. Sam Sparks, Armstrong'a başvurunun "kısa ve açık bir şekilde gerekçelendirilmiş olgulara dayanan" yeni bir şeklini hazırlaması için 20 gün süre verdi.

 

ABD Anti Doping Ajansı, yedi kez Fransa Bisiklet Turu şampiyonu olduğu dönemde doping yaptığı gerekçesiyle Armstrong'a birkaç hafta önce dava açmıştı. Ajans iddialarını ünlü bisikletçiyle aynı takımda bulunan 10 farklı görgü tanığının verdiği ifadelere dayandırmış, ayrıca 2009-2010 yılları arasındaki kan örneklerini de delil olarak sunmuştu.

 

2011 yılında aktif sporculuk hayatını sona erdiren Armstrong ise hakkındaki iddiaları yalanlayarak kariyeri boyunca 500'den fazla doping testinden geçirildiğini ve hiçbir zaman doping kullandığına dair bir sonuç çıkmadığını konuşmalarında vurguluyor.

 

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 11:56

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER