Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve özel yetkili mahkemelerin kaldırılması için bir araya gelen sendikalar, siyasi partiler, barolar ve sivil toplum kuruluşları ile gazeteci, yazar ve sanatçılar yarın Beşiktaş'ta "Milyonlar Adalet İstiyor" diyecek.

 

"İfade vermek değil, ifade etmek istiyoruz" diyen platform üyeleri, açık hava forumu ile kampanyayı başlatacak.

 

Yarın saat 14.00'te Beşiktaş'taki Barbaros Meydanı'nda toplanacak olan platform, "Adalet İstiyoruz Forumu" düzenleyecek. Platformun çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

 

"Biz, adaletsizlik ve zulme 'Artık Yeter' demek için birleştik. Böyle gitmez. Gitmeyecek. Birleşip karşı koymanın zamanıdır."

 

"Demokratik hak ve özgürlüklerimizi istiyoruz. Söz, eylem, örgütlenme ve basın özgürlüğü istiyoruz. İfade vermek değil ifade etmek istiyoruz. Demokratik hakların önünde büyük bir engel olan Terörle (Toplumla) Mücadele Yasası'nın ve Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) zihniyetinin kılık değiştirmiş hali olan özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyoruz."

 

Forumdaki konuşmacılar:

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Erol Ekici, Atılım Gazetesi Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek, Zeynep Altıok, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan, Savunmaya Özgürlük Platformu'ndan Züleyha Gülüm, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) adına Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Parti Meclisi Üyesi Sema Solaklı, Türk Tabipleri Birliği'nden Zerrin Oglagu, Cumartesi Annesi Emine Ocak, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu sözcüsü Necati Abay, Hopa davasından tutuklu yargılanmış olan Ömür Çağdaş Ersoy, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası'ndan (Dev Sağlık İş) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Hotlar.

Çağrıcı Kurumlar:

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), PEN Türkiye Merkezi, Ahmet ve Nedim'in Gazeteci Arkadaşları (ANGA), İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Halkevleri, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), İşçilerin Sosyalist Partisi (SP), Kaldıraç, Partizan, Köz, Toplumsal Özgürlük Parti-Girişimi (TÖP-G), Sosyalist Gelecek Parti Girişimi, Sosyalist Birlik Hareketi (SBH), Öğretim Üyeleri Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Avukatlar Vakfı, Kangal Dernekleri Federasyonu, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi. (bianet)