Soylu'nun kendisini aradığını söyleyen Kaplan "STK'ların İslâmî çalışmalarını engellemesinin söz konusu olmayacağını söyledi" dedi 

Gözden kaçırmayın

İyi Parti: Oy oranımız yüzde 20’ye ulaştı İyi Parti: Oy oranımız yüzde 20’ye ulaştı

İçişleri Bakanlığı'nın derneklere kayyım atamasının önünü açan teklifin yasalaşmasının ardından iktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak'ta yazan Yusuf Kaplan, ileride bu düzenlemenin İslami sivil toplum kuruluşları için kullanılabileceği eleştirisinde bulundu.  

Kaplan daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisini arayarak bu konuda güvence verdiğini aktardı. 

Twitter hesabı üzerinden “Uyarıyorum” diyerek yasayı eleştiren Kaplan "STKlar terör bahanesiyle kapatılacak. Kolayca kayyım atanabilecek! Teröre karşı bir adım gibi bu. Ama sonuçları ortam değiştiğinde felaket olabilir! Her İslâmî çalışma irtica/terör yaftasıyla engellenebilir! Çok tehlikeli bu! Bu yasa girişimi derhal durdurulmalı!” ifadelerini kullandı. 

Paylaşımının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisini aradığını belirten Kaplan, "Yarım saat konuştuk. STK yasasının aslâ sivil toplumu zayıflatmayacağını, STK'ların İslâmî çalışmalarını engellemesinin söz konusu olmayacağını, buna ilk önce kendisinin karşı duracağını söyledi" diye yazdı.