Geçmiş yılların önemli sorunlarından olan bilgiye ulaşamama durumu 21. yüzyıl için neredeyse kalmadı. Önceki yıllarda var olan kaynaksızlık, otoritenin kitaplar üzerindeki baskısı önemli ölçüde aşılsa da asıl sorun internetten saniyeler içinde ulaştığımız bilgilerin doğru olup olmadığı. Yüksek oranda sermayenin elinde olan  internet, sol, sosyalist öğretiyi ne kadar doğru ve eksiksiz bize sunuyor?

Yanlış ve eksik bilgiler Dünyada ve dünyanın Türkiye'sinde yığınlar halinde bulunan genç, işçi, kadın, köylü, orta sınıf ve alt sınıf bireylerin haklarından bihaber yaşamasına sebep oluyor. Sosyalist öğretinin internette eksik ve yanlış bilgilerle dolu olmasına ve gerçek bir 'Sol Kütüphane' eksikliğine itiraz eden Türkiyeli iki bilgisayar mühendisliği öğrencisi ''i kurdu.

WikiSosyalizm'i kuran gençler BirGün'den Burak Butur'a konuştu:

-Wiki Sosyalizm'i kurma fikri nasıl gelişti?

Türkiye’de ve Dünya’da internet üzerinde ciddi bir kapitalizm hakimiyetinin olduğu gerçeğini hepimiz kabul etmeliyiz. Bu hakimiyetin sebepleri uzun uzadıya sayılabilir (servis sağlayıcılarından, arama motorlarına ve internet ticaret hacminin büyüklüğüne kadar bir çok sebep) ve biz sosyalistler ise bu mecrayı epey geriden takip ediyoruz. Özelliklede Türkiye’de izlenmemek ve dinlenmemek için halen internetten uzak duran yapıların olduğu bir ortamdayız. Tüm bu olumsuzlukların önümüze serdiği gerçek ise internet ortamında sosyalizm üzerine birçok şeyin sosyalist olmayanlar tarafından yazıldığıdır. Dolayısıyla bir sosyalist internette araştırma yapmaya çalışırken kaynak bulmakta çok zorlanıyor. Biz de bu çarka ufakta olsa bir çomak sokmak amacıyla WikiSosyalizm’i kurduk.

-WikiSosyalizm adını seçmenizde etkili olan faktörler nelerdir?

WikiSosyalizm adını seçmemiz bir taklitçilik vs. değil, bir kültürdür; bilgiye ücretsiz erişimin ve özgür paylaşımın kültürü. Sitemize kurabileceğimiz birçok websitesi sistemi varken bizim Wiki altyapısını tercih etmemizin nedeni, Wiki altyapısında bir yönetici panelinin dahi olmamasıdır. Hizmetli olarak tabir ettiğimiz arkadaşlarımızın sitenin amacı dışında kullanımını engellemek ve okunabilir bir halde tutmak için site içersinde fazladan ufak yetkileri olsa da, WikiSosyalizm’in bir yönetim paneli dahi yok. Bu çok önemli bir nokta, üretim araçlarını toplumsallaştırmak istiyorsak bilgide toplumsallaşmalıyız. Kapitalizm bilgiyi insanlara satarken bizler yönetim panelimizin bile olmadığı bu siteyi toplumsallaştırmış durumdayız.

-WikiSosyalizm'in kuruluşunda kaç kişi yer aldı?

İki bilgisayar mühendisliği öğrencisinin girişimiyle kurduğumuz sitemizin şuanda hizmetli kadrosunda çok daha fazla üniversite öğrencisinin yanı sıra, akademisyenler ve Vikipedi’nin en çok yazı yazan yazarlarından bazıları bulunmakta. Ancak hizmetli kadrosundan ziyade sitedeki yazarların önemi daha fazladır. WikiSosyalizm’de hizmetlilik yeni gelen yazar dostlarımıza yardımcı olmanın adıdır. Yazı yazma formatı, yazının bilimsel bir dil ve içerikle yazılmış olmasının sağlanması dışında pek bir işlevimiz bulunmamakta.

-Bu kadar özgür bir ortam WikiSosyalizm’i saldırılara açık bir hale getirmez mi?

WikiSosyalizm internette özgürlüğün en yüksek olduğu mecralardan biri olsa da, saldırılara karşı sistemimizi korumak için birçok önlem alıyoruz. Zaten kapitalizmin çok saldırgan bir tavır içersinde olduğu internette, sosyalizmin bilgi arşivini kurmak çok meşakkatli bir iş. Sitemizi kurduğumuz günden beri sürekli olarak bir takım saldırılar almaktayız. Ancak henüz sitemizin işleyişini etkileyebilecek bir durumla karşılaşmadık. Böyle bir durumla karşılaşmamak için elimizden geleni yapsak dahi, devletlerin bile kendi güvenliğini sağlayamadığı çağımızda bizim sitemiz de elbette geçici sürelerle hack’lenebilir, ancak siteye yazı yazma konusunda oldukça sahiplenici olan sosyalistlerin elbette siteyi korumak içinde aynı sahipleniciliği göstereceğine inanıyoruz. Böyle bir durumla karşılaştığımız takdirde bize yardım edecekler de olacaktır.

BİLİMSEL SOSYALİZMİN BİLİMSEL ARŞİVİ

-WikiSosyalizm sizin için ne ifade ediyor? Ve insanlar için ne ifade etmeli?

WikiSosyalizm bizim için Türkiye’ye ve tüm Dünya’ya sosyalizmin bilimsel arşivini oluşturmak için attığımız çok anlamlı bir adımdır. Sitemize emek veren tüm yazarlar için farklı şeyler ifade etse de sanırım dünya halklarına bilimsel sosyalizmin bilimsel arşivini miras bırakma isteği herkeste ortaktır.

-WikiSosyalizm'in Türkiye ve Dünya sol hareketlerine ne gibi katkısı olabilir?

Bu sorunuzu birkaç örnekle açıklamak istiyoruz;

Bir devrimci düşünün, uğruna canını bile vermeye hazır olduğu düşünceleri artık internette karalamalarla yer bulmayacak.

Bir parti düşünün, fikirleri kendi web sitesinden -daha çok kendi gibi düşünen- birkaç bin kişiye ulaşırken. Onbinlerce kişiye ulaşabiliyor artık.

Ve son olarak bir genç düşünün, otobüste giderken duvarda asılı bir afiş görüyor ve o genç için afişin üzerinde yazan slogan dışında hiçbir şey ifade etmiyor o örgütlenme. Ancak artık otobüste afişe bakan gencimizin, o imzanın sahibi olan örgütlenme ile ilgili; yaptığı eylemliliklerden, ideolojik altyapısına ve o insanlara nasıl ulaşabileceğine kadar birçok bilgiye erişebilme imkânı var. WikiSosyalizm var.

Sorunuzun ikinci bölümüne yani Dünya sosyalist hareketin gelecek olursak, Türkiye’ye katacağı şeyleri elbette bütün Dünya’ya katacağı gibi aynı zamanda farklı ülkelerden sosyalistlerin de birbirleri ile iletişimi kolaylaşacaktır. Ancak şu aşamada yeterli yazar kadrosunu oluşturamadığımız için İngilizce ve Kürtçe dillerinde WikiSosyalizmi kuramıyoruz. Farklı dillerde wikisosyalizmi oluşturmak için katkı sağlayacak insanlar bize ulaşırsa wikisocialism.org alan adı üzerinden tüm dünya dillerinde versiyonlarımızı açabiliriz. Bunun için bize [email protected] adresinden mail atarak ulaşabilirler.

-WikiSosyalizm'i nasıl geliştirmeyi planlıyorsunuz?

İnsanlar WikiSosyalizm’in samimiyetini ve kararlılığını gördüğü sürece gelişimimiz kendiliğinden oluyor aslında. Facebook üzerinden onlarca sayfa, tanıtımımızı yapmak için çaba gösterdi. WikiSosyalizm’i insanlara tanıtmak için çaba gösteren tüm dostlarımıza –tek tek buradan isimlerini sayamasak da- çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki süreçte WikiSosyalizm’i geliştirebilmek ise bizim için bir miktar zorluklar taşıyor. Daha fazla insana ulaşabilmemiz için Facebook sayfalarının destekleri yeterli olmuyor ve farklı tanıtım materyallerini kullanmamız gerekli ancak bunun için bir bütçemiz yok.

Ayrıca sitemizin her geçen gün artan içeriğini sığdıracak depolama alanımız tükendiğinde daha büyük alanlar satın almamız gerekecek ve biz tüm bu sorunları aşmak için sitemizin sol menüsündeki “Bağış Yapın” bölümünden gelecek bağışları beklemekteyiz. Çünkü prensiplerimiz gereği WikiSosyalizm içerisinde en ufak bir reklam yayınlamıyoruz. Dolayısıyla sitenin maddi ihtiyaçlarının karşılanabilmesinin tek yolu dostlarımızdan gelecek bağışlardır.

-WS kurulduğunda ve hemen akabindeki gelişmesinde ne gibi tepkiler aldınız? Zorluklarla karşılaştınız mı?

Siteyi kurduğumuz günden beri birçok teknik sorunla karşılaşsak da bunların pek bir önemi yok çünkü birkaç saatlik bir çalışmayla aşabiliyoruz. Ancak belki de aşmamızın en zor olduğu konu bazı insanların bizim herhangi bir örgütün tekelinde olduğumuzu düşünmesi. Bize gelen mesajların bir kısmı “şu örgüte mi bağlısınız?”, “bu partiye mi üyesiniz” minvalinde. Bu etiketlemeyi de o mesajı yazdıkları anda yapılmış son paylaşım hangi örgütle ilgiliyse bizi o örgütle ilişkilendirdiklerinden yapıyorlar diye düşünüyoruz. Ancak biz kendini sosyalist çizgide tarif eden tüm düşüncelere, kişilere, örgütlenmelere yer vermek için çaba gösteriyoruz. Zaten yazıların büyük çoğunluğu kullanıcılardan gelirken bizim siteyi belli bir kesime mâl etme imkanımız da olamaz.

"GENÇLİĞİ KAZANAN GELECEĞİ KAZANIR"

-Sizce Türkiye sol hareketi şuan da ne durumda?

Türkiye’de sosyalistlerin önemli bir bölümü halen 60’ların dilini ve pratiğini terk edemedi. Halen ülkenin dört bir yanında 10’dan fazla örgütün 20-30 kişi ile yaptığı basın açıklamalarına şahit oluyoruz. Yapılan bu basın açıklamaları ise burjuva medyada hiç yer almazken, yoldan geçen dikkatli birkaç vatandaşın dışında kimseye ulaşamıyor. Ancak internet üzerinden yayınlanan bir metin veya bir eylem çağrısı milyonlara ulaşıyor.

Birçokları halen 60’ların 70’lerin dilini kullandığından 2014 dünyasında internetin diline alışamıyor. Ancak Gezi Direnişi sürecinde de gördüğümüz gibi gençliğin diline sahip olamayanlar gençlikten uzaklaşıyor. Biz ise “Gençliği kazanan, geleceği kazanır”, sözünü unutmamamız gerektiğini düşünüyoruz.  Öyle umuyoruz ki, Türkiye sosyalistleri de bunun farkına varacaklardır.

-İnternetin geldiği aşamada 'her bilgi güvenilir değildir' şeklinde algı oluştu insanlarda. Bu sizi zorlayacak mı? İnsanların sizi güvenerek okumasını 'objektiflik' üzerinden mi sağlayacaksınız?

Böyle bir algı var ve bu algı kesinlikle haklı bir algı, biz ise yazılan makalelerin kaynak gösterilerek yazılması ve bilimsel bilginin hakim olması ile bu sorunu aşmaya çalışıyoruz. Bu nedenle daha fazla akademisyenin sitemize katılımı WikiSosyalizm içersindeki bilgilerin tamamının bilimsel bir hal almasını sağlayacaktır. 

-Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Türkiye’den ve tüm Dünya’dan sosyalistlere gazeteniz aracılığıyla bir selam göndermek ve gelecek kuşaklara düşüncelerimizi miras bırakabilmek için onları WikiSosyalizm.org’a üye olmaya davet etmek istiyoruz.